Rusya “kış uykusunda” yakalandı; petrol 50 doların altına indi

439

Petrol varil fiyatlarının 50 doların da altına inmesi Rusya mali piyasalarına olumsuz yansıdı. 12 Ocak’a kadar yıl başı tatilinde olan Rusya’da bankalar ve resmi kurumlar kapalı.

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve jeopolitik sorunlar nedeni ile mali kriz yaşayan Rusya’da petrol varil fiyatlarına bağlı olarak dolar da yükseliyor.

Sabah saatlerinde dolar 62 rublenin üzerinden işlem görürken, avro da 74 rubleye çıktı.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank online işlemlerinde doları 59 rubleden alıyor ve 64 rubleden de satıyor.

Brent çıkışlı petrolün varili sabah saatlerinde 49,9 dolara geriledi. 50 doların altını test eden petrol yeniden 50,8 dolara çıktı. Mayıs 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerileyen petrol Haziran 2014’de 112 dolara satılıyordu.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde üretimde yaşanan artışın yanı sıra, Çin ve Avrupa pazarında talep azalmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Rusya Sovyet sonrası dönemin en yüksek üretimini yaparken, Irak ve Libya’dan beklenmeyen arz da fiyatların düşmesine neden oluor.

Suudi Arabistan ve ABD’nin işbirliği içinde fiyatları düşürdüğü yönündeki spekülasyonları ihtimal dışı bırakmadığını ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol varil fiyatlarının 40 dolara kadar inebileceği uyarısında bulunmuştu.

Petrol fiyatlarının 1 dolar düşmesi yıllık bazda Rusya’ya 2 milyar dolarlık gelir kaybı olarak yansıyor.

Rusya Merkez Bankası serbest dalgalanmaya bırakılan rublenin güçlenmesi için faiz oranlarını yüzde 17’ye kadar yükseltmişti. Rus şirketlerin yurt dışı borç ödemelerinde destek kararı alan Banka, piyasaya dolar arzını da sürdürüyor. Ancak, petrol fiyatlarının 2015’de düşük seviyede devam edeceği tahmini ruble üzerindeki baskının artmasına neden oluyor.