Rusya’ya göçmen akını yüzde 70 azaldı

442

Rusya Federal Göçmen Servisi yılın ilk haftasında göçmenlerin Rusya’ya gelişinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 civarında azaldığını açıkladı.

Servis Başkanı Konstantin Romodanovski, göçmenlerin daha az gelişinde düşük vasıflı iş bulma imkanlarının azalmasının etkili olduğunu söyledi.

Romadanovski, Orta Asya ülkelerinden gelen göçmenlerin azalmasına rağmen, iç savaşın yaşandığı Ukrayna ve Moldova’dan daha fazla göçmen gelmeye başladığına dikkat çekti.

Eski Sovyet ülkelerinden bir çok göçmen Rusya’ya gelerek çalışıyor. Rublenin aşırı devalüasyonu nedeni ile göçmenler için Rusya’da çalışmak artık cazip olmaktan çıkıyor. Göçmenlerin maaşlarının dolar karşısında yüzde 40 civarında azaldığı belirtiliyor.

Rusya’da ekonomik durgunluk nedeni ile istihdamda düşüş yaşanıyor. İş bulmakta zorlanan göçmenler Rusya’yı terk ediyor.

1 Ocak’tan itibaren uygulamaya konan çalışma izin belgelerinde üç kattan fazla zam yapılması ve diğer kota uygulamaları göçmenleri zorluyor. Rusya’da 1200 ruble olan çalışma izin belgeleri 4 bin rubleye (63 dolar) çıktı.

Rusya’da çalışacak göçmenler için bir diğer engel de dil ve tarih sınavlarını geçmek zorunda olmaları. Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelecek göçmenler yeni yasaya göre uluslar arası pasaportlarının olması gerekecek. Önceki yıllarda göçmenler iç pasaportları ile Rusya’ya girişi yapabiliyorlardı.

Rusya Federal Göçmen Servisi’nin verilerine göre Rusya’da 9 milyon yabancıdan 3 milyonu kaçak olarak çalışıyor. Bunların büyük çoğunluğu da Orta Asya ülkelerinden.