Rusya'ya ambargo fırsat yaratmadı

233

Rusya'ya Avrupa ülkelerin ambargo uygulaması beklentilerin aksine Türk ihracatının yüzünü güldürmedi. Geçen yılın kasım ayına oranla Rusya'ya yapılan ihracat yüzde 23 oranında düştü. Ortadoğu'da devam eden çatışmalar dolayısıyla Irak'a yönelik ihracat da düşüş gösterdi.

Ajanslarda yer alan haberlere göre, Türkiye'de Kasım ayı dış ticaret açığı yüzde 15.3 artarak 8 milyar 316 milyon dolara yükseldi. İhracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.5 azalarak 13 milyar 132 milyon dolara gerilerken, ithalat yüzde 0.2 artışla 20 milyar 585 milyon dolar oldu. İhraçattaki azalmada Rusya pazarında yaşanan büyük daralma etkili olurken, Irak pazarında küçülme devam etti. Irak'a ihracat kasımda geçen yıla oranla yüzde 22.3, Rusya'ya yapılan ihracat ise yüzde 23 azalma gösterdi. 11 aylık dönemde Rusya'ya ihracat yüzde 14 azaldı.

Koşullar zorlaşıyor

Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Rusya'ya uygulanan ambargo Ege İhracatçılarını da tedirgin ettiğini söyledi. Rusya'daki ekonomik durumun ihracat yapan her sektör gibi kendilerini de etkilediğini belirten Girit, 'Kanatlı hayvan ürünleri ve balık ürünlerinin ihracatı devam etmekle birlikte durumun böyle devam etmesi halinde ihracat bundan kötü şekilde etikilenecektir. Dolayısıyla Rusya'ya ihraçat yapmak gün geçtikçe daha da zorlaşıyor' dedi.

Ambargo fırsat değil sorundur

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Rusya'da ekonomik olarak koşulların bozulmaya devam etmesi halinde ticaretin daha da çıkmaza girceğini belirtti. Rusya ile Türkiye arasında önümüzdeki günlerde yapılacak ticaret toplantısına da dikkat çeken Seyyar, olabilecek bir protokol ile bu kötü durumun tersine dönme ihtimalinin olduğunu belirtti. Şu andaki koşullarda siparişlerin iptal edilme durumların olmadığını da sözlerine ekleyen Seyyar, 'İptal edilmiş sipariş yok ama ilerleyen zamanlarda bir düzelme olmazsa sıkıntı olmaya da başlayacaktır' dedi. Rusya'ya uygulanacak bir amborgonun bir fırsat değil aksine ticareti olumsuz etkileyecek bir durum olduğunu defalarca belirttiğini söyleyen Seyyar, 'Bir ambargonun ihracatı olumsuz etkileyecek bir durum olduğunu söylemiştim. Yakın zamanda bu etkileri tam olarak göremesek de ilerleyen zamanlarda durum Rusya'ya yapılan ihracatta sert düşüşlere neden olabilir' diye konuştu.