Medvedev gıda fiyatlarında artış için tedbir alınmasını istedi

280

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, gıda fiyatlarında aşırı artışla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Ukrayna krizi nedeni ile yaptırım uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya’da rublede yaşanan devalüasyon gıda fiyatlarına aşırı zam olarak yansıyor.

Tarım Bakanı Nikolay Fedotov’la görüşen Medvedev, “Son günlerde bilinen nedenlerle gıda fiyatlarında aşırı artış yaşandı. Federal Tekelle Mücadele Servisi ile birlikte Tarım Bakanlığı’nın gıda piyasalarında durumun kontrol altında tutulmasını istiyorum.” çağrısında bulundu.

Market zincir sahipleri ile birlikte çalışma yapılmasını isteyen Medvedev, “Burada üreticiler ve aracılar da yer almalı. Fiyatların anormal bir şekilde artmasına izin verilmemeli.” dedi.

Medvedev spekülatif etkinin yanı sıra mali piyasalar çerçevesinde rublede yaşanan devalüasyonun da bunda etkili olduğunu belirtti. Rusya Merkez Bankası rublenin düşüşünü engellemek için faiz oranlarını yüzde 17’ye kadar yükseltmişti.

Rusya Federal İstatistik Servisi 2014 için enflasyon rakamının yüzde 11,4’e ulaştığını açıklamıştı. 2015 için Rusya’da enflasyon beklentisi yüzde 14-15 civarında. Gıda fiyatlarının ise yüzde 20 civarında artması bekleniyor.