Petrol 45 dolara düştü, ruble çöktü

634

Brent çıkışlı petrolün varili son 6 yılın en düşük seviyesi 45 dolara gerilemesinin ardından Rusya mali piyasaları çöktü.

Hızla yükselen dolar 188 kapek artışla 65 doları bulurken, 240 kapek artan avro da 77 rubleye yükseldi. Böylece ruble 17 Aralık’tan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Bütçe gelirlerinin önemli bir kısmı petrol ve doğalgaza bağımlı olan Rusya fiyatların düşmesinden doğrudan etkileniyor. Petrol varil fiyatlarının 1 dolar gerilemesi Rusya’ya yıllık bazda 2 milyar dolar gelir kaybı olarak yansıyor.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch’in Rusya’nın notunu düşürmesi, Standard & Poor's’un önümüzdeki günlerde Rusya’yı yatırım yapılabilir ülkeler listesinden çıkaracağı söylentileri endişeleri artırıyor.

Uzmanlara göre vergi döneminin yaklaşması nedeni ile 15 Ocak’tan sonra ruble yeniden değer kazanmaya başlayabilir. Petrol fiyatlarında artış yaşanmadan rublenin hızla güçlenmesi beklenmiyor.

Ukrayna krizi, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar, petrol varil fiyatlarının düşmesi, jeopolitik gelişmeler ve ekonomik durgunluk nedeni ile Rusya ekonomisi zor günler yaşıyor.

Rusya borsaları da gelişmelerden olumsuz etkilendi. Dolar bazlı RTS endeksi MSİ 11:30’da yüzde 3,12 kaybederek 733 puana gerilerken, ruble bazlı MICEX endeksi de yüzde 0,04 düşüşle 1511 puana geriledi.