Rusya, Yukos davasında yıllık 1,7 milyar dolar faiz ödeyecek

177

Uluslar arası Tahkim Mahkemesi tarafından Eski Yukos ortaklarına 50,1 milyar dolarlık tazminat ödemeye mahkum olan Rusya, 15 Ocak’a kadar ödemeyi yapmadığı için faiz işlemeye başladı. Rus avukatlara göre tazminatın bir yıllık faizi 1,7 milyar doları bulacak.

Hollanda’nın Lahey kentinde Temmuz 2014’de görülen davada, Yukos petrol şirketini iflasa zorladığı gerekçesi ile Rusya tazminata mahkum edilmişti. Kararda, hukuk sistemi ile oynandığı ve Yukos’un patronu Mihail Hodorkovski’nin hapse girmesine neden olunduğu belirtilmişti.

Mahkeme kararına göre Rusya’nın 50,1 milyar dolarlık tazminatı 180 gün içinde eski Yukos ortaklarına ödemesi gerekiyordu. 15 Ocak’ta süre dolmasına rağmen ödeme yapılmadı. Bugünden sonra da faiz işlemeye başlayacak.

TASS’a konuşan avukat Artur Zurabyan, Rusya’nın mahkeme kararına itirazda bulunduğunu, ancak bu talebine yönelik herhangi bir cevap bugüne kadar gelmediğini belirtti.

Rusya’nın 50 milyar dolarlık tazminatın 39,9 milyar dolarını Yukos’un ortaklarından Group Menatep’le (GML) irtibatlı Kıbrıs merkezli offshore şirketi Hulley Enterprises Limited’e ödemesi gerekiyor.

Yine Kıbrıs merkezli Veteran Petroleum’a da 8,20 milyar dolar ödenecek. Yukos Universal Limited’in alacağı miktar ise 1,85 milyar dolar. GML, 2007’de iflas açıklanmadan önce Yukos’un yüzde 50 hissesini satın almıştı. Yukos’un kurucusu Mihail Hodorkovski 2003’e kadar GML’nin yüzde 70’ini elinde bulunduruyordu. Hodorkovski dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı suçlarından 2003’de tutuklanmasının ardından hisselerini arkadaşına devretti. Yukos 2007’de iflasını açıklamasının ardından hisseleri devlet petrol şirketi Rosneft almıştı.

Rusya’nın en büyük iş adamlarından Hodorkovski 10 yıl hapis yattıktan sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel affı ile Aralık 2013’de salıverildi.