Moody’s Rusya’nın notunu düşürdü

129

Ukrayna krizi, yaptırımlar, petrol fiyatlarının düşmesi ve rublenin devalüasyonu nedeni ile zor günler yaşayan Rusya ekonomisine bir kötü haber de Moody’s’den geldi.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Moody’s Rusya’nın kredi notunu Baa2’den Baa3’e indirdi. Böylece Rusya “çöp” olarak tanımlanan “yatırım yapılabilir ülke” olarak görülmeyen sınırın bir üst basamağına geriledi.

Rusya, 1998 krizinden bu yana en düşük yatırım yapılabilir ülke reytingine gerilemiş oldu. Rusya’nın izlemeye alındığını açıklayan kuruluş, notun bir kez daha düşebileceği uyarısında bulundu.

Moody’s, Rusya’nın notunun düşürülmesinde petrol fiyatlarını düşmesi ve 1998’den bu yana en ciddi kur krizi yalanmasını gerekçe gösterdi. Petrol varil fiyatlarının 110 dolar seviyesinden 50 dolara kadar gerilerken, dolar da 65 rubleye kadar çıktı.

Standard & Poor's ve Fitch’ten sonra Moody’s de Rusya’nın notunu yatırım yapılabilir en düşük ülke seviyesine çekmiş oldu. Türkiye ve Hindistan da aynı seviyede yer alıyor.

Moody’s’in beklentisine göre Rusya 2015’de yüzde 5,5 oranında küçülecek. 2016’de yüzde 3 küçülmesi beklenen Rusya’da 2018’e kadar büyüme beklenmiyor.

Uluslar arası derecelendirme kuruluşuna göre siyasi kaynaklı riskler jeopolitik tansiyonu yükseltiyor ve yatırımcının kararlarını olumsuz etkiliyor.

Standard & Poor's’un da Rusya’nın yatırım notu ile ilgili ay sonunda yeni karar açıklaması bekleniyor.

Moody’s Rusya’nın notunu Ekim ayında Baa1 seviyesinden Baa2 seviyesine çekmişti.

Rusya’nın mevcut krizde iki pozitif yönü ise rezerv fazlalığı ve dış borçlarının azlığı. 400 milyar dolara yakın rezervi olan Rusya’nın dış borçları da gayri safi milli hasılasının yüzde 11’i kadar.