General Motors Rusya'da otomobillere %15 zam yaptı

330

Rusya'da otomobil pazarında yabancı markaların fiyat artışları devam ediyor. Ünlü ütomotiv şirketi General Motors, bünyesinde bulunan Opel, Chevrolet ve Subaru marka araçlara Rusya'da %14-15 oranlarında zam yapacağını açıkladı. Şirketin bir diğer markası Cadillac'da ise herhangi bir zam yapılmayacağı belirtiliyor.

RBK'ya açıklamalarda bulunan firma yetkilileri yapılacak zam oranlarını doğrulayarak, Chevrolet Niva model aracın tüm modellerinde 20bin ruble (310 dolar) fiyat artışı yapıldığını belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda ise Japon otomobil firması Toyota, 2015 yılında Rusya'da fiyatlara %20 oranında zam yaptığını açıklamıştı. Rus AvtoVAZ ise ortalama %9 oranında zam yapacak. Alman BMW ve Mini modelleri için %1-11, Audi marka otomobiller ise %10'luk bir fiyat artışı görecek.

Ocak ayının sonlarına doğru birçok otomobil firması Rusya'da ki fiyatlarına zam yapmaya hazırlanıyor. Hyundai, Nissan ve Kia marka otomobiller için %4-11 oranları arasında fiyat artışı bekleniyor.

Rus Otomobil Üreticiler Derneği Vladimir Mojenkov ise yaptığı açıklamada "Halihazırda firmaların elinde bulunan 2014 model araçlar için herhangi bir zam söz konusu değil. Rus piyasasında 2014 model araçların sayısı 160-170 bin civarında. Bu araçlar 2014 yılı fiyatları ile satılacak." dedi.

Amerika'lı dev otomobil üreticisi GM, Chevrolet Captiva, Cruze ve Opel Antara, Astra modellerinin Rusya'nın Tolyatti şehrinde Rus AvtoVAZ ortaklığıyla montajını yapıyor. Kaliningrad şehrinde ise Opel, Chevrolet ve Cadillac marka otomobillerin 17 farklı modeli birleştirilerek satışa hazır hale getiriliyor. Yakın gelecekte Chevrolet Tahoe ve Cadillac Escalade modellerinin de St. Petersburg'da hazırlanması bekleniyor.

2014 yılında dolar karşısında %46.5 değer kaybeden ruble, yabancı firmaların ürünlerine zam yapmalarına sebep oluyor.

General Motors şirketi geçtiğimiz yaz aylarında Rusya’daki üretimini pazardaki daralmanın uzaması nedeniyle azaltma kararı almıştı.