Gazprom: Türk Akım’ından sevkiyat Aralık 2016’da başlayacak

241

Rusya’nın Güney Akım’ı iptal ederek gündeme getirdiği Türk Akım’ı ile ilgili çalışmalar somutlaşmaya başladı. Ankara’da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la görüşen Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak Türk Akım’ından ilk sevkiyatın Aralık 2016’da yapılmasını planladıklarını açıkladı.

Dört ayrı hat şeklinde inşa edilecek hatlardan ilki 15,75 milyar metreküp kapasitede olacak. Toplam kapasite ise 63 milyar metreküp olarak planlanıyor. Türkiye, Ukrayna üzerinden gelen Batı Hattı’ndan alımı yeni hatta kaydıracak.

Türk Akım’ın eski Güney Akım’ın güzergahından geçerek Bulgaristan yerine Trakya’dan Türkiye sınırına ulaşması planlanıyor. Karadeniz’in altından geçecek kısmın 660 kilometre uzunluğunda olması öngörülüyor. Türkiye’nin Yunanistan sınırına ulaşacak kara üzerinden inşa edilecek hat ise 250 kilometre uzunluğunda olacak.

Gazprom Karadeniz’in altından geçecek hattın tamamını kendisi inşa edecek. Gazprom yeni hattın Türk ekonomik sahasına inşa edilecek kısmı ile ilgili resmi izinler için yarın başvuru yapacak. Türkiye topraklarından geçecek kısmın ortaklaşa yapılması planlanıyor. Katılım oranları ise gelecek toplantılarda belirlenecek.

Türk tarafında yetkili şirketin Botaş olması öngörülüyor. Bir hafta içinde Gazprom ve Botaş proje ile ilgili ana çalışmaların hayata geçirilmesi için ortak bir çalışma takvimi belirleyecek.

Miller yaptığı değerlendirmede, “Bizim öncelikli hedefimiz Türkiye topraklarında güzergahın analizini yaparak, denizden çıkış noktasını belirlemek. Burada Türkiye tüketicilerine doğalgaz teslim noktasını da belirlemek istiyoruz. Yunanistan sınırında ulaşılacak noktanın da belirlenmesi gerekiyor. Biz bu yılın ikinci çeyreğinde doğalgaz boru hattı ile ilgili hükümetler arası doğalgaz anlaşması imzalamayı planlıyoruz. Buna göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlk doğalgaz Türkiye topraklarında Aralık 2016’da verilecek.” ifadelerini kullandı.

İlk hattan ulaşacak doğalgazın tamamı ile Türkiye’ye verileceğini belirten Miller, zamanlamanın uygulanabilir olduğunu vurguladı.