Rusya’da krizle mücadele paketi onaylandı, bütçe yüzde 10 küçülecek

321

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, bütçede yüzde 10 civarında kesinti öngören, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, işsizlik fonlarının güçlendirilmesi, sosyal harcamaların garanti edilmesi gibi bir dizi tedbir içeren ekonomik krizle mücadele paketini onayladı. Hükümet krizle mücadele için 2,34 trilyon ruble (35 milyar dolar) harcama yapmayı planlıyor.

Ukrayna krizi, Batılı ülkelerin yaptırımları, petrol fiyatlarının düşmesi ve rublenin devalüasyonu nedeni ile Rusya ekonomisi zor bir döneme girdi. Ukrayna’da tansiyonun kısa vadede düşme ihtimalinin zayıflaması ve uluslar arası derecelendirme kuruluşlarından gelen olumsuz haberler Rusya’yı tedbir almaya zorladı.

Medvedev’in onayladığı pakete göre 2015 bütçesinde yüzde 10, 2016-2018 tahmini bütçelerinde de yüzde 5’lere varan kesinti yapılacak.

Rusya Merkez Bankası’nın aldığı tedbirlerle döviz piyasalarının istikrara kavuşmasını bekleyen hükümet, faiz oranlarının da düşürülmesini bekliyor. Rublede yaşanan devalüasyon nedeni ile Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını yüzde 17’lere kadar çıkarmıştı.

Rusya hükümetine göre, faiz oranlarında yaşanacak düşüşle birlikte enflasyon rakamları da geri çekilerek krizin Rusya aile yaşam kalitesine olan olumsuz etkisi asgariye çekilebilir.

35 milyar doları bulan harcama kalemlerinde en büyük payı bankaların dış borçlarının desteklenmesi yer alıyor. İşsizlik fonuna da yaklaşık 1 milyar dolarlık bir destek aktarılacak.

Rusya bütçesinin önemli kalemlerinden birini oluşturan Savunma harcamalarında ise herhangi bir kesinti öngörülmüyor.

Hükümetin hazırladığı paket henüz son halini almış değil. Hafta içinde parlamento ve kamuoyunda tartışılmaya devam edecek. Pazartesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapılacak görüşmede son hali verilecek.