Rusya Merkez Bankası’ndan şok karar: Faiz yüzde 15’e indirildi

707

Rusya Merkez Bankası rublenin aşırı değer kaybını düşürmek için yüzde 17’ye çıkardığı faiz oranlarını şok bir kararla yüzde 15’e çekti. Ekonomi çevreleri kısa vadede faiz oranlarında düşüş yaşanmasını beklemiyordu.

Faiz oranlarının düşmesinin ardından serbest piyasalarda dolar 70 rubleye dayandı. 17 Aralık’ta hızla yükselen dolar 80 rubleye kadar çıkarak tarihi rekor kırmıştı. Avro ise 100 rubleye kadar yükselmişti.

Rusya Merkez Bankası geçen ay aldığı şok kararla faiz oranlarını 6,5 puan birden artırarak yüzde 10,5’ten yüzde 17’ye çıkarmıştı.

Yüksek faiz oranlarının ekonomi ve enflasyon üzerinde yoğun baskı oluşturması nedeni ile eleştirilere neden oluyordu. Geçen yıl yüzde 11’in üzerine çıkan enflasyon rakamlarının yıl ortasında yüzde 15’leri bulması öngörülüyor. Gıda fiyatlarında yüzde 50’lere varan artış ise vatandaşın tepkisine neden oluyor.

Rusya Merkez Bankası’nın faiz indiriminde son birkaç ayda reel ekonominin kötüye gitmesi etkili oldu. Rusya ekonomisinin 2015’de yüzde 5 civarında küçülmesi bekleniyor.

Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımları 6 ay süre ile uzatmaları, uluslar arası derecelendirme kuruluşlarından gelen kötü haberler, petrol fiyatlarının kısa vadede yeniden yükselmesinin beklenmemesi ve Ukrayna’da barış sürecinin sekteye uğraması Rusya’da krizi derinleştiriyor.