"Rusya'daki kriz Türkiye'nin iç pazar tüketimini de etkileyecek"

139

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Başkanı Necdet Buzbaş Rusya'daki devalüasyon nedeniyle turist sayısı azalacağını ve bu yüzden Türkiye'nin 152 milyar dolarlık gıda sektörü cirosunun da bundan zarar göreceğini açıkladı. Buzbaş oluşan açığı kapatmak için Türk gıdacıların hızlı bir şekilde Rusya'ya gitmesi gerektiğini kaydetti.

Dünya gazetesinin yaptığı haberde TÜGİS'nın 54. kuruluş yıldönümü münasebeti ile İstanbul'da düzenlediği bir toplantıda sendika Başkanı Necdet Buzbaş'ın yaptığı değerlendirmelerine yer verildi.

Turist sayısı azalacağından gıda cirosu düşecek

2015'te Rusya'nın Türk gıda sanayini iki yönlü etkileyeceğini ifade eden Buzbaş, "Rusya'ya ihracatımız ve Rusya'nın buraya getireceği turist sektörde önemli etkiler yapacak. 152 milyar dolarlık gıda sektörü cirosu içinde 3.2 milyar dolar da turistin gıda harcaması var. Ancak Rusya'daki devalüasyon nedeniyle turist sayısı azalacağından bu ciro düşecek. Dolayısıyla bu açığı kapatmak için bizim oraya hızlı gitmemiz gerekiyor." diye konuştu.

"650 milyon dolarlık pastayı Türkiye kapmalı"

Rusya'ya ihracatın artırılması için devletler bazında sağlam anlaşmalar yapmak ve Rusya'daki büyük marketlerle çalışmak gerektiğini vurgulayan Buzbaş, "Rusya konusunda şansımızın yüksek olduğu alanlardan biri de şekerleme. Rusya Ukrayna'dan her yıl 650 milyon dolarlık şekerleme ithalatı yapıyor. Ukrayna krizi sonrası bu kesildi. Şekerleme bizim güçlü olduğumuz bir sektör. 650 milyon dolarlık ihracatı bizim yapmamız lazım. Bu ülkelerde kalite ve fiyat el ele gider. Fiyat konusunda rekabetçi olabilmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Rusya'da şekerli mamullerde payı yüze 1.14

Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu geçen yılın Elül ayında Moskova ziyareti sırasında Haberrus'a yaptığı açıklamalarda da Rusya’nın 3,5 milyar dolarlık şekerleme ithalatında Türkiye’nin 40 milyon dolarlık payının bulunduğunu ve bunun çok küçük kaldığını belirtmişti. Kadiroğlu, "Ukrayna’nın bile Rusya’ya 700 milyon dolarlık şekerleme ihracatı var. İhracatımızın küçük kalması gümrük vergilerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. ABD ve Avrupa ülkelerine göre Türkiye iki kat fazla gümrük ödüyor. Rus ve Türk yetkililerin bu konuda sağlayacakları katkının sektörün önünü açacak. Türk müteşebbislerin sektörde tecrübeleri var. Rusya’nın potansiyeli de çok yüksek. Ortak yatırımlarla üçüncü ülkelere de ihracat yapılabilir." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.