"Rusya ile sorun teknik değil, ekonomik krizle ilgili"

235

Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Rusya ile yapılan tarımsal ihracatta gelinen noktayı değerlendirdi. Rusya ile 'teknik bir sorun' olmadığını vurgulayan Bakan Eker, Rusya'da yaşanan ekonomik sıkıntıya rağmen bu ülkeyle ihracata devam edileceğini söyledi.

Rusya'ya bir ziyaretinin söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine de Bakan Eker, şunları söyledi:

"Şu anda gitmemizi gerektiren acil bir şey yok onlar geldiler görüştük. Sayın Putin'le birlikte heyet geldi. Genel müdürler karşı tarafın karantina başkanı ile görüştüler. İki hafta önce Almanya'ya gitmiştik orada da arkadaşlarımızın mevkidaşlarıyla görüşmeleri oldu. Tarımsal ihracatın daha da rahatlaması için bir problemimiz yok. Yani teknik olarak bir şey yok tamamen Rusya'nın ekonomisi, mali durumu ile ilgili bir durum.

Aksine biz ticareti kolaylaştırıcı ihracatı artırıcı birçok tedbirde aldık. Türkiye'de hasat öncesinde alınan önlemler ve üretimdeki iyileşme nedeniyle Türkiye'den giden ürünlerin artık analiz sıklığının azaltılması gerektiğini Rusya bize teklif etti. Hatta bazılarında tamamen analizi kaldırın gerek yok dediler. Sistem hasat öncesi aldığımız tedbirlerle ciddi bir rahatlama var. AB'den de aynı şey geldi. AB de domatesteki analız şartını kaldırdı 'gerek yok' dediler. Çünkü tarla kontrollerinde piyasa kontrollerinde biz onları sağlıyoruz. Hasattan önce aldığımız tedbirlerle iş çözülüyor o nedenle 'laboratuar analizlerine gerek yok' dediler. Rusya ile bu daha ileri bir boyutta daha iyi bir noktaya taşındı. Ama Rusya'nın ekonomik AB ile sorunları var bu pazarı bir miktar daraltır belki ama gıda maddeleri temel gıda maddeleri ihracatımızın önemli bir kısmı gerek narenciye gerek yaş meyve sebze gerek diğer konserve gıda ürünleri bunlarla ilgili bir sıkıntı olmaz."

RUSYA HALA BÜYÜK BİR PAZAR

Bakan Eker, Rusya'daki ekonomik dalgalanmaya rağmen Türkiye'nin ihracatının devam edeceğini vurgulayarak, "Sonuçta batmış değil, Rusya büyük bir ülke büyük bir pazar büyük bir ekonomi hala. Aldığı gıda maddeleri temel gıda maddeleri vatandaşın vazgeçmeyeceği ürünler. Bizim açımızdan sorun olmaz." dedi.

MİLLİ PARALARLA İLGİLİ ÇALIŞMA SÜRÜYOR

Bakan Eker, Türkiye ve Rusya arasında milli paraların kullanımına ilişkin bir soru üzerine de, Ekonomi Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nın bu konu üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü, milli paralar üzerinden yapılırsa işlerin daha da kolaylayacağını söyledi.