Ukrayna, Rusya’dan iki kat daha fazla Avrupa’dan doğalgaz aldı

322

Ukrayna Başbakanı Arsenıy Yatsenyuk, Rusya yerine Avrupa’dan doğalgaz alımı yaptıklarını ve Rusya’ya bağımlılığı giderek azaltacaklarını söyledi.

Slovakya Başbakanı Robert Fico ile görüşmesinde açıklamada bulunan Yatsenyuk, “Ocak ayında Rusya’dan tedarik yüzde 33’e geriledi. Avrupa ülkelerinden alım ise yüzde 67’ye çıktı.” bilgisini verdi.

Kiev’de gerçekleşen devrim sonrası iş başına gelen Batı yanlısı yönetim Rusya ile doğalgaz konusunda uzun vadeli anlaşma sağlayamadı. Avrupa sevkiyatının kesilmemesi için Gazprom’un yaptığı özel indirimli “Kış paketi” Mart ayında sona eriyor.

2014’de Avrupa Birliği ülkelerinden doğalgaz alımının sadece yüzde 5 olduğu ifade eden Yatsenyuk, “Rusya’dan alım da yüzde 95’di. Şimdi AB’den alımı yüzde 67’ye çıkardık. Rusya’dan alım ise yüzde 33’e geriledi. Bu trend devam ederse Slovakya’nın da katkıları ile Ukrayna doğalgaz tedarikinde tamamı ile çeşitlenmiş olacak.” dedi.

Doğalgaz tedarikinde Rusya’nın payının giderek azalacağını ifade eden Ukrayna Başbakanı, ters doğalgaz alımının artacağını söyledi. Yaz aylarında bin metreküp için fiyatların 250-300 dolar aralığında olabileceğini söyleyen Yatsenyuk, 2015’de çok daha düşük fiyata doğalgaz tüketebileceklerini ifade etti.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da yaptığı açıklamada Ukrayna’ya ikinci çeyrekte fiyatların “kış paketinden” daha ucuz olabileceğini söyledi. Rusya bin metreküp için kış paketinde 320 dolar teklif etmişti.

TASS’ın haberine göre Ukrayna 2015’de ters yönlü doğalgaz alımını yüzde 60 seviyesine kadar çıkaracak. Rusya 2014’de Ukrayna’ya 14,5 milyar metreküp doğalgaz verdi. 2013’de bu rakam 25,8 milyar metreküpü bulmuştu. Kiev’in 2014’de ters yönlü doğalgaz alımı 5,1 milyar metreküp olarak gerçekleşti.