Rusya piyasasında artık ciddi rekabet var

415

Rusya’nın başkenti Moskova’da Prodexpo-2015 Uluslar Arası Gıda Fuarı’na katılan Rusya'da Ekol markası ile helal et ve kanatlı üretimi yapan Çalkan Group Genel Müdürü Burak Çalkan, Rusya piyasasında Ukrayna krizi ile bağlantılı olarak bir istikrarsızlığın oluştuğunu, ancak önümüzdeki dönemde istikrarın oluşmasını beklediklerini söyledi. Türk iş adamı Rusya piyasasında rekabetin arttığını, burada iş yapmak isteyen Türk firmalarının iyi incelemeler yapması gerektiğini belirtti.

Rusya'da 15 yıldır faal olduklarını ifade eden Çalkan, "Rusya’da büyük süpermarket zincirlerinin tamamına et veriyoruz. Son 3 yıldır da Rusya’da salam sucuk ve şarküteri ürünleri yapımına başladık. Rusya’nın hemen hemen bütün bölgelerine et satıyoruz, buna ek olarak Türki Cumhuriyetlere de ihracata başladık. Kriz piyasadaki birçok şirketi etkilediği gibi bizi de etkiliyor. AB’den buraya gelen gıda ürünleri neredeyse tamamen durduruldu. ABD ve Avustralya’dan da et geliyordu önceden, tabi bu kararlar bizi etkiliyor." dedi.

Rusya piyasasıdna bir daralma söz konusu olduğunu, ama bu sıkıntıların önümüzdeki aylarda stabil bir düzene girmesini beklediklerini ifade eden Çalkan, "Bu karışıklık hem alım, hem satım da fiyatlara yansıyor, bir dengesizlik oluşturuyor. Önümüzdeki aylarda ümit ediyoruz biraz daha sakin bir hal alacaktır." öngörüsünde bulundu.

Türkiye’den buraya gelmek isteyen iş adamları çok iyi bir piyasa ve pazar araştırması yapmalarını tavsiye eden Çalkan, "Hangi ürün gammında ihtiyaç var, hangilerinde fiyatlar tutuyor, bunları çok iyi araştırmaları lazım. Eskisi gibi, bir şekilde Rusya’ya gelelim, burada imkanlar çok, piyasa büyük, bir şekilde bu işi hallederiz devirleri biraz geçmişte kaldı. Burada artık dolu bir piyasa var, rekabetçi bir piyasa var, hem yerli hem yabancı üreticiler arttı, bu yüzden iyi bir araştırma gerekiyor. Eksikleri iyi belirlemek ve burada iyi bağlantılar kurmak gerekiyor. Bunların hepsini yaptıktan sonra belki burada fırsatlar olabilir. Fuarda ciddi bir yoğunluk var, Rusya’nın en büyük gıda fuarı, geçen senekinden biraz daha fazla insan gelmiş olabilir bu sene. Gayet yoğun geçiyor, güzel bir fuar olacak diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.