Türkiye'den Rusya'ya kanatlı ve yumurta ihracatında iki sorun

445

Rusya’nın başkenti Moskova’da Prodexpo-2015 Uluslar Arası Gıda Fuarı’na katılan Kanatlı Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Rusya'ya ihracatta resmi süreç ve uygun fiyat gibi iki temel sorunu henüz aşamadıklarını söyledi.

Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Girit, "Kanatlı Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, “Tavukçuluk sektörünü temsilen buradayız, 120’nin üzerinde firmamız var. Kanatlı Tanıtım Grubu (KTG) olarak faaliyet alanımızda, piliç eti ve ürünleri, hindi eti, yumurta, civciv, damızlık yumurta ürünlerini bulunuyor. Rusya bizim için çok büyük bir potansiyel. Rusya pazarının yüzde 10’unu kendimize hedefliyoruz. 30 milyon dolarlık yumurta, ilk aşamada 100 bin tonluk piliç eti ihracatını hedefliyoruz." dedi.

Türkiye'den Rusya'ya henüz kanatlı ihracatını başarılı bir şekilde yapılamadığını belirten Girit, "Buraya ithalat yapan firmalarımız var ama henüz tüm ürünlerimizi gönderemiyoruz. 2 tür sıkıntı var. Bunlardan bir tanesi, bizim tarım bakanlığı ve buradaki muhatabının çözmesi gereken bürokratik işler, diğeri ise bazı ürünlerin fiyat konusunda burada tutmaması problemi. Brezilya buraya çok fazla piliç eti satıyor. Orada bazı ürünler çok ucuz. Ama bizim de Türkiye olarak bu sektörde 1.2 milyar dolar ihracatımız var, özellikle yumurta ihracatında dünyanın en büyük ihracatçısıyız. Bizde bugünden itibaren artık buralarda varız, bundan sonra yoğunluğumuza artıracağız." şeklinde konuştu.

Her şeyi uzun dönem olarak değerlendirmek istediklerini belirten Türk iş adamı, "Son dönemde yaşanan olaylar bize bir avantaj gibi gözüküyor ama bu insanların alım gücünü değiştiriyor. Belki bir kısmını halletseniz de belki daha büyük bir soruna davetiye çıkarıyorsunuz. Onun için biz bunun geçici bir durum olduğunu buradada ekonominin tekrardan geriye döneceğini veya belirli bir yerde oturacağına inanıyoruz. 6 aylık 1 yıllık değil 3 yıllık 5 yıllık hedeflerimiz var. Bize en yakın gümrük kapılarının ve lojistik desteğinin sağlanması taleplerimiz var. Bizim ürünlerin raf ömrü çok kısa, örneğin yumurtanın 30 gün raf ömrü var, eğer 10 gününü yolda veya gümrük kapısında geçirirse tüketici bu ürünü alamayabilir. Ürünlerimizin 3-5 gün içerisinde burada pazarda yer alabilmesini istiyoruz. KTG olarak bu fuara ilk kez katılıyoruz, fuar sonunda değerlendirme yapacağız arkadaşlarla beraber. Ama ilk izlenimlerimiz olarak özellikle beklentimizin üzerinde bir yumurta talebi var bunun yanında piliç eti ve hindi konusunda talepler var." dedi.

Rusya piyasasıın bir an önce Türkiye ile çalışmak isteiğini belirten Girit şu şekilde konuştu: "Yumurtada resmi prosedürü bekliyoruz bu yüzden gönderemiyoruz. Yine piliç etinde de ticari ve resmi kısmında bazı sıkıntılar var. Rusya 13 firmaya izin verdi ama iki ay geçmesine rağmen o 13 firma buradaki resmi web sitesinde henüz yayınlanamadı. Bu yayınlanacak ki bizim mallar gümrüğe geldiği zaman geçebilsin. İzin alındı ama buradaki resmi ayağı tamamlanmadı. Bu kriz sürecinin ne kadar süreceği konusunda üyelerimiz şu an beklemede. Herhangi bir fiyat indirimine gidemeyiz. Bizim ürünlerimiz çok iddialı, iyi bir ürünü o fiyatın altına indiremeyiz, maliyetlerimiz buna el vermiyor.”