Türk girişimci semaverin mucidi Ruslara çay satıyor

2051

Semaverin mucidi Rusya’nın modern döneminde çay kültüründe hızlı değişim yaşandı. Demleme siyah çay yerine meyveli ve aromalı tercih eden Ruslar, daha çok sallama çay tüketiyor. Şeker yerine reçel, çikolata ya da tatlılarla çaylarını yudumluyor.

Rusya’da ve Kafkas bölgelerinde Mevlana markası ile çay satışı yapan Mevlana Çay Genel Müdürü Abdullah Koşan, Rus ve Türk çay kültürü arasındaki farkları anlattı. Rusya’da 1997 yılından itibaren çay ticaretiyle uğraşan Koşan, Kafkaslar, Tataristan başta olmak üzere Rusya’nın birçok bölgesinde ürünlerinin ulaştığını söyledi.

Mevlana Çay’ın beğenildiğini ve kaliteli olduğunu ifade eden Koşan, “Satışlarımız başarılı. Her geçen gün talepler artıyor. Rus ve Türk çay kültürleri arasında fark var. Ruslar siyah çayın yanı sıra yeşil, meyveli ve aromalı çayları tercih ediyor. Srilanka, Çin, Hindistan çayları Rusya’da çok popüler. Türkler sade ve demleme çay içmeyi çok seviyor, Ruslar ise sade, meyveli, aromalı yeşil çay daha çok tercih ediyor. Bizim gibi ince belli bardakta değil, kupalardan içiyorlar. Bunun yanında çayı şeker kullanmadan çikolata, tatlı, reçel veya benzeri ürünler tüketiyorlar.” dedi.

resim tanımı girin

Hz.Mevlana’nın İslam ve tasavvuf dünyasının önemli ismi olduğunu kaydeden Koşan, “Kaç asırdan buyana yazdıkları artan bir beğeniyle okunmakta ve takip edilmekte. Yaptığımız çalışmada Hz.Mevlana’yı, Anadolu’yu, Türkiye'yi anlatmak kültürümüzü, ince belli çay bardağımızı tanıtmak istedik. Bu sebeple ortaya Mevlana Çay çıktı.” bilgisini verdi.

Rusya’da uzun yıllar çay sektöründe çalıştığını belirten Koşan, “Mevlana markası ile pazarda aktif olmaya başladık. Kriz süreci rublenin devalüasyonu piyasaları etkiledi. Biz de masrafları minimize ederek süreçten başarı ile çıkmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın her bölgesine mal gönderdiklerini belirten Türk girişimci, “Kafkas bölgeleri ve Tataristan Cumhuriyeti’ne satış yapıyoruz. Kriz süreçleri değerlendirilirse fırsata dönüşebilir. Rusya’da Mevlana markasını çay sektöründe bilinir yapmak istiyoruz. Kısa dönemde kuruyemiş sektörüne girmeyi de planlıyoruz.” dedi.