Patronlarının Rusya'dan kurtarılması için otobanı kapattılar

1296

Adana’da patronlarının Rus mafyasının elinde olduğunu iddia eden bir grup çalışan Adana-Mersin karayolunu trafiğe kapatttı. Devletin patronlarına sahip çıkmasını isteyen işçiler, 10 bin kişinin çalıştığı fabrikaya hergün haciz geldiğini belirtti.

Adana’da hizmet veren ve önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından yaptığı narenciye ihracatı nedeniyle ödüllendirilen Elgin Grup zor günler geçiriyor. Bankaların haciz için kapısına dayandığı Elgin Grup’un patronu Aslan Elgin’in Rus mafyasının elinde olduğu ileri sürülüyor.

Patronlarının Rusya’dan getirilmesi için Adana-Mersin karayolunu trafiğe kapatan fabrika çalışanları, ellerindeki dövizlerle devletin patronlarına sahip çıkmasını istedi. Bir müddet karayolunda oturan grup, devreye jandarmanın girmesi üzerine fabrika bahçesinde toplandı.

Burada bir açıklama yapan işçilerden Mehmet Büyük, patronlarının Rusya’da Rus ve Çeçen mafyasının elinde rehin tutulduğunu ileri sürdü. Fabrikalarına her gün banka ve tefecilerin haciz için geldiklerini belirten Büyük, devletin bu duruma bir an önce el atmasını istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Büyük, “O adam hepimize ekmek yediriyor. Bankacılar şuanda burayı yağmalamaya çalışıyorlar, hani tefecilik yoktu. Tefecilik var, tefecilik yoksa icranın ne işi var bu fabrikada? Bıraksınlar makinelerimizi yine çalışalım.” diye konuştu.

Fabrikada 10 bin kişinin çalıştığını ve bu insanların işsiz kalma riskiyle karşı karşıya bulunduğunu anlatan Büyük, “Şuan fabrikaya habire haciz geliyor, patronumuz yok. Bütün işçiler çalışıyor, sigortalarımız devam ediyor, maaşlarımızda aksama yok ama patronumuz gelmedikten sonra ne işimiz, ne aşımız, hiçbir şeyimiz kalmaz. Fabrikamız 120 bin, 130 bi, -150 bin ton mal gönderiyor. Önceki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, bakanlar hepsi ödül verdi. Şimdi batmış diyorlar, neresi batmış? Devlet büyüklerimiz bu adama sahip çıksınlar.” İfadelerini kullandı.