Hazır giyimci yüzde 52 daralan Rusya'da çözüm arıyor

468

Hazır giyim ihracatçılarının Rusya’ya ocak ayı ihracatı önceki yıla göre yüzde 52 düştü. 38 firmayla Rusya’ya çare aramaya giden İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, merkez bankalarının acilen ruble ile ticarete izin vermesi gerektiğine değindi ve “Tercihli ticaretin önü açılmalı.” çağrısında bulundu.

Hazır giyimcilerin Ocak 2015’te Rusya’ya ihracatı önceki yıl aynı aya oranla yüzde 52 düştü ve 37,7 milyon dolardan 17,8 milyon dolara geriledi. Rublenin uluslararası piyasalarda yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetmesinin etkisi ile alımı yavaşlatan Rusya’ya kendini tekrar hatırlatmak isteyen işadamları, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi başkanlığında Moskova’ya çıkarma yaptı. Aralarında Avva, Kiğılı gibi markaların da bulunduğu 38 firma ile Collection Premiere Moscow Fuarı’na katılan ihracatçılar, ardından Rusya’nın gazete ve dergi çalışanlarının da katıldığı bir toplantı organize ederek Rusya’ya ‘yanınızdayız’ mesajı verdi. Rusya’da pazar kaybına uğramak istemediklerini belirten Tanrıverdi, Merkez Bankası’nın vereceği ruble desteğinden, Rusya’daki AVM’lerin kiralama planlarına kadar pek çok konuda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini söyledi.

Tanrıverdi’yi yeni önlemler çağrısına iten sebep Rusya’ya olan ihracatın son iki yılda neredeyse yarı yarıya erimesi. Nitekim 2013’te 7 milyar 96 milyon dolarlık hacimle en çok ihracat yaptığımız üçüncü ülke olan Rusya’ya geçen yıl 6 milyar 57 milyon dolar ihracat gerçekleştirebildik. Bu erimeden hazır giyim üreticileri de payını aldı. Rusya’ya 2013’te 413 milyon dolar elbise ihraç eden hazır giyimcilerin bu rakamı 2014’te 351 milyon dolarda kaldı. Geçen ay ise erime bir önceki yıl aynı aya göre yüzde 52 eridi. Bu sebeple rubledeki değer kaybı ve AB kotasıyla zor günler geçiren Rusya’dan vazgeçmeyeceklerini kaydeden Tanrıverdi, “Merkez bankalarının rublenin ve ticaretin önünü açmaları gerekir. Türkiye Rusya’dan yılda 30 milyar dolara yakın petrol ve petrol ürünü ithal ediyor. Bu rakamın yüzde 10’unu rubleyle ithal edebiliriz. Karşılığında bizim Merkez Bankamız da belirli periyotlarda rublenin değerini sabitleyerek ihracatçılarımızın kaybını önleyebilir. Merkez Bankası taşın altına elini koyarsa çok ciddi bir iş hacmi yakalarız.” açıklamasında bulundu.

İhracattaki erimenin önlenmesi için Rusya ile Tercihli Ticaret Anlaşması’nı da (gümrüksüz alışveriş) dört gözle beklediklerini kaydeden İHKİB Başkanı, “Türkiye, Rusya’nın hazır giyim pazarından yüzde 4,4 pay alıyor. Bavul ticaretiyle bu rakam çok daha yüksek seviyelere çıkıyor. Rusya 18,7 milyar dolarlık Türkiye hazır giyim ihracatında yüzde 1,87 paya sahip. Bu pazarı kaybetmemek için rubleyle ticareti artırıcı önlemler almamız gerekiyor.” dedi. Rusya’daki ekonomik erime, ülkedeki alışveriş merkezlerindeki markaları da zora sokuyor. Rusya’da çok sayıda perakende Türk markasının distribütörlüğünü yapan Moda&Bosca Group Ortağı Volkan Ergün de finansal kaygılarla döviz üzerinden alınan kiraların Türk markaları zor duruma soktuğunu ve mağaza kapatmamak adına yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

AVRUPA İLE ÖN AVANS MÜCADELESİ

Rusya ile ticarette tartışma konusuna sebep olan ve çok sayıda firmanın alacak sıkıntısı çekmesine neden olan açık hesap ve avans konusuna da değinen Hikmet Tanrıverdi, “Rusya pazarında alacaklarda yüzde 50’li kaybınızın olması kötüdür ama üstesinden gelinemez, yıkıcı bir sorun değildir. Fuarda Türk stantlarına gelen Ruslar, sıkıntılı ortamdan dolayı Avrupalı firmaların daha fazla ön avans istediklerini ve fiyatlarını çok pahalı bulduklarını söyledi. Geçmişte sipariş aldığımızda yüzde 20-30 arasında avans alıyorduk. Bugün yüzde 20 alıyoruz ya da hiç almıyoruz. O yüzden bundan sonra daha çok Türk firması tercih edilecek.” dedi.

Rus turist sayısı yarı yarıya düşebilir

Geçtiğimiz aylarda başlayan ve Rusya’dan gelen uçaklara verilen yakıt teşvikinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Naki Karaaslan, “ÖTV ve havaalanı vergileri de tekrar düzenlenmeli. Tur operatörleri de bu dönemde elini taşın altına koymalı. Gerekli atılımları yapmazsak Rusya’dan Türkiye’ye gelen yıllık 4 milyon turist yarı yarıya düşecektir.” dedi.