Ukrayna pazartesi ödeme yapmazsa, Rusya vanaları kapatacak

428

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Ukrayna’nın pazartesi mesai bitimine kadar ödeme yapmaması durumunda vanaları kapatacaklarını açıkladı. Gazprom’un Ukrayna vanalarını kapatması durumunda Türkiye başta olmak üzere Avrupa transit sevkiyatı tehlikeye giriyor.

Basına Ukrayna ile yaşanan doğalgaz krizi ile ilgili açıklamada bulunan Novak, “Eğer Gazprom pazartesi mesai bitimine kadar ödeme alamazsa vanaları kapatacak.” uyarısında bulundu.

Ukrayna enerji şirketi Naftogaz’ın 15 milyon dolar ödeme yaptığını doğrulayan Novak, “Bu sadece bir günlük alım için yeterli olur. Pazartesi değil, Salı günü kaynakları bitecek.” dedi.

Ukrayna ile imzalanan anlaşma çerçevesinde hareket edeceklerini, bunu ihlal etmeyeceklerini vurgulayan Novak, Avrupalı müşterilere arzı sürdüreceklerini de vurguladı.

Gazprom daha önce yaptığı açıklamada Mart ayı ile ilgili ön ödeme yapılmadığı için vanaların birkaç gün içinde kapatılacağı uyarısında bulunmuştu.

Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov da, Naftogaz’dan 15 milyon dolarlık ödeme aldıklarını, ancak bunun birkaç günlük alım için yeterli olabileceğini söyledi.

Halen Rusya, Ukrayna’ya günlük 40 milyon metreküp doğalgaz sevkiyatı yapıyor. Bu da 12 milyon dolara denk geliyor. Rusya Enerji Bakanlığı’na göre Ukrayna’nın Mart ayında en az 2 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacı olacak.

Rusya Enerji Bakanlığı krizin aşılması için 2 Mart’ta Brüksel’de AB, Ukrayna ve Rusya enerji zirvesine katılacak. Görüşmede Rusya ile Ukrayna arasında 31 Ekim’de imzalanan kış paketi ve ayrılıkçı grupların bulunduğu Doğu Ukrayna’ya doğalgaz arzı ile ilgili gelişmelerin ele alınması planlanıyor.