Gaziantepli iş adamları Rusya pazarını masaya yatırdı

507

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl 25’incisi düzenlenen uluslararası CPM fuarına katılan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri Rus Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) Moskova ofisini ziyaret etti.

Toplantıya RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Naki Karaaslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Sabahattin Yavuz, Ali Galip Savaşır, M.Ali Özarslan, Georgi Tufar ve diğer işadamları ile Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Değer ve beraberindeki heyet Rusya pazarında yaşanan gelişmeleri ele aldı.

RTİB Yönetim Kurulu Başkanı Karaaslan, “Global bir dünyada yaşıyoruz Nereye giderseniz gidin aynı markaları her yerde görebiliyoruz. Tekstilde de böyle. Dünyaca ünlü bir markanın etiketine bakıyorsunuz “Türkiye'de üretilmiştir” ibaresi var. Ancak marka ya İtalyan ya Fransız ya da İngiliz. Fason üretimden kurtulmamız ve kendi markamızı yaratmamız gerekiyor.” dedi.

resim tanımı girin

Gaziantep Ticaret Odası Başkan Vekili Değer de geçen yıl Erbil'e Ticaret ofisi açtıklarını ve bunu Moskova'da da hayata geçirmek istediklerini belirtti. Gaziantep'in 2 milyon nufusunun yanında şu an 400 bin Suriyeli vatandaşı da misafir ettiklerini, 2014 rakamları itibari ile 6 milyar 700 bin dolar ihracat yaparak Türkiye’de 6. sırada olduklarını belirten Değer, “Önce ilk beşe sonra da ilk üçe girmek istiyoruz. Rusya’ya 95 milyon dolar ihracat yaptık. Ancak İstanbul üzerinden yapıla ihracat aracılar nedeni ile kentimize yazılmıyor.” bilgisini verdi.

Rusya piyasasında 10 yılını doldurmuş yaş meyve ve sebzeci yok

Yönetim Kurulu Üyesi Ali Galip Savaşır da yaş meyve ve sebze ihracatında ortaya çıkan sorunları değerlendirdi. Avrupa’dan gıda alımının durduğu bir dönemde krizin patlak verdiğini kaydeden Savaşır, “Yaş meyve ve sebze haftalık bir iş. İhracatçılarımız alacakları ile ilgili sorunlar yaşıyor. Bu rakamların bu kadar bekletilmesi doğru değil.

resim tanımı girin

Sebze meyvede çok güzel bir pazar var. Ülkemiz de tarım için çok uygun, toprak ana ne verseniz size mislini veriyor. Ne yazık ki Rusya pazarına ürün verenler bir araya gelemiyorlar, anlaşamıyorlar, rekabette akılcı olmak gerekir dedi. Aldığından aza satarsan sonunda batarsın tespitinde bulunan Savaşır, “Bakın piyasada on yılını doldurmuş sebze meyve üreticisi var mı?” sorusunu yöneltti.

Rusya'da iş yapmak için strateji şart

RTİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sabahattin Yavuz da, tekstilde birkaç bölge hariç –onlar da Rusya'nın kasabalarına üretim yapan düşük kalitede tekstil ürünleri- özellikle kaliteli Türk tekstillerinin Rusya'da şansının yüksek olduğunu belirtti. Öncelikle Rusya'da yer almak isteyen firmaların strateji belirlemelerini öneren Yavuz, “Rusya’da işler uzaktan kumanda ile yürütülemiyor. Mutlaka Rusya’da olmak lazım.” önerisinde bulundu.