Coca-Cola: Rusya’dan ayrılmıyoruz

217

Rusya’nın Coca-Cola’nın Nijni Novgorod kentindeki fabrikası eskiyen hatlar nedeni ile kapatıldı. Coca-Cola Rusya’nın modernizasyon programı çerçevesinde 2 eski hattı kapatırken, 15 yeni hattı devreye aldı.

Coca-Cola’nın Rusya temsilciliği Coca-Cola Hellenic’ten Rus basınına yapılan açıklamada eski 2 hat gerekçesiyle ürün kapasitesinin başka kentlerdeki yeni hatlara aktarılacağı ifade edildi.

Açıklamada, “2012-2014 yıllarında Coca-Cola Rusya’da üretim kapasitesinin modernize edilmesi için yatırım yaparak yeni 15 hat açtı. Şirket Nijni Novgorod’da eski 2 hatta ürün kapasitesini modernize edilen komşu alanlara aktarılması yönünde karar aldı. Bunlar Samara, Oryol, Moskova, İstra ve Rostov.” bilgisi verildi.

Nijni Novgorod’tan ayrılma gibi bir niyetlerinin olmadığına işaret eden Coca-Cola Rusya Temsilciliği, bölgede ticari ve distribütör-lojistik merkezi olarak çalışmalarına devam edeceklerini ve müşterilere hizmet edeceklerini kaydetti.

İşten çıkarılmasına ilişkin konuya da değinen Coca-Cola yetkilileri, “İşten çıkarılma gibi bir durum söz konusu olsa bile bu mevcut mevzuat bağlamında yapılacak.” dedi.

Coca-Cola 1996 yılında Nijni Novgorod’ta faaliyete başlamıştı. Şirketin Rusya’da 12 fabrikası bulunuyor.

Rus Life News haber ajansı ise fabrika kaynağına atıfta bulunarak yaklaşık 200 kişinin işten çıkarıldığını iddia etti.