Dünyanın en dertli ekonomileri; Rusya 7’inci, Türkiye 9’uncu

317

Bloomberg dünyanın 51 ekonomisi arasında ekonomik yaşam ve çalışma koşullarının en zor olduğu ülkeleri sıraladı. İşsizlik oranı + enflasyon = sefalet olarak tanımlanan endekse göre Venezüella, Arjantin, Güney Afrika, Ukrayna ve Yunanistan ilk beşte yer aldı.

Ukrayna’da yaşanan savaş ülke ekonomisi açısından büyük kayıplara neden olacak. Ülkede işsizlik artarken, enflasyon rakamlarının da orta vadede yükselmeye devam etmesi öngörülüyor. Ukrayna’da enflasyon yüzde 17,5 olması beklenirken, işsizlik oranları da yüzde 9,5 seviyesinde. Bu iki olumsuz gelişmeyi Ukrayna’yı dünyanın en dertli dördüncü ekonomisi yapıyor.

Rusya’da enflasyon rakamları Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar ve petrol fiyatlarının yüzde 50 gerilemesi nedeni ile enflasyon rakamları iki kat artarak yüzde 15’e yükseldi. Rusya’da işsizlik oranları artsa da yüzde 5’in biraz üzerinde kalması olumlu bulunuyor. Sefalet endeksine göre 2015 için öngörülen en dertli ülkeler sıralaması şöyle:

resim tanımı girin

1- Venezüella 2- Arjantin 3- Güney Afrika 4- Ukrayna 5- Yunanistan 6- İspanya 7- Rusya 8- Hırvatistan 9- Türkiye 10- Portekiz 11- İtalya 12- Kolombiya 13- Brezilya 14- Slovakya 15- Endonezya