Rusya'da pazar küçüldü, onlar büyüdü

199

Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Atalay Gümrah grubun Rusya hedefleri ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Körfez ülkeleri ve Hindistan'la birlikte Rusya'da da büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Türk girişim şunları söyledi:“Rusya’da pazar küçülürken biz büyüyoruz ve bu süreç hızlanacak. Körfez ülkelerinde gelişen inşaat sektörü büyük avantaj barındırıyor. Hindistan’da ise sağlık gereçleri alanında büyüyeceğiz.” ‘

Tasarım ve yeniliğin ne faydası var?’ suâline en net cevap Eczacıbaşı Yapı Grubu Pazarlama Direktörü Arzu Uludağ Elazığ’dan geldi. Arzu Hanım’ın verdiği bilgiye göre bu sayede satış fiyatı 2,5 kata kadar artıyor.

Tasarıma karar vermeden evvel tüketiciyi dinlediklerini, hatta bizzat evinde ziyaret ettiklerini paylaştı. Demek ki yeni ürünlerin talep görmesini isteyenler, tasarımcının hayali ile iktifa etmemeli, tüketici ihtiyaçları ile bütünleştirmeli. Türkiye’de kadınların banyo temizliğine her gün ortalama 45 dakika ayırdığını söyleyen Elazığ, “Türk kadını için parlaklık en önemli temizlik göstergesi. Bunun için Türkiye’de banyolar çabuk aşınıyor.” dedi.

Yeniliğe, bunu temin edecek teknoloji ve insan kaynağına yatırım boşa gitmiyor. 80’li yıllarda İtalyanların üretimden kaldırdıkları kalıpları kullanan Vitra, bugün dünyanın 75 ülkesine tasarım ve yenilik (inovasyon) satıyor. Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu, 1 milyar Euro ciroyla dünyanın en büyük 10 oyuncusu arasına girdi. Grubun, 4 ülkede 16 üretim tesisi var.