Moskova Belediyesi memur sayısını yüzde 30 azaltacak

77

Rusya'daki ekonomik sıkıntılar, ülkenin en büyük kenti Moskova'nın yönetimini de kemer sıkma politikalarına itti. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, belediyedeki memur sayısını yüzde 30 azaltma ve maaşlarda yüzde 10 kesintiye gitme kararı aldı.

Rus Interfaks ajansının aktardığı habere göre, Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, 1 Temmuz'a kadar belediyede görev yapan memur sayısının yüzde 30 azaltacağını açıkladı. Bu yaklaşık 3 bin kişinin işsiz kalacağı anlamına geliyor.

Sobyanin, "Bu sistematik bir yaklaşım. Rusya'nın bölgeleri arasında en az memur sayısı Moskova Belediyesi'nde olmasına karşın, en uygun istihdam oranının üstünde olduğumuzu düşünüyorum" dedi. Sobyanin, memur sayısının azaltılmasının Moskova sakinlerine sunulan hizmetin kalitesinde düşüşe neden olmayacağına dair garanti verdi. Sergey Sobyanin, ayrıca kendi maaşını ve Moskova yönetimi kadrosunda görev alanların maaşını yüzde 10 azalttı.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya hükümeti üyeleri ve Rusya Soruşturma Komitesi temsilcilerinin maaşları yüzde 10 oranında azaltılmıştı.