Rusya’da ruble paniği geriledi, vatandaş dolarını satıyor

406

Rusya Merkez Bankası vatandaşların döviz alımından daha çok satışını tercih etmeye başladığını, Ukrayna krizi nedeni ile başlayan ruble paniğinde önemli bir gerileme yaşandığını açıkladı.

Merkez Bankası verilerine göre Ocak ayında ilk kez vatandaşlar aldığından daha çok döviz satışı gerçekleştirdi ve bu durum son iki yıl içinde ilk kez meydana geldi.

Rusya’da dolara en büyük talep 17 Aralık’ta meydana gelmiş, birkaç saatlik bir zaman diliminde ruble yüzde 20 kadar değer kaybetmişti.

Vatandaşlar Ocak ayında 6,7 milyar dolar değerinde dolar ve avro satarken, 6,3 milyar dolarlık da alım yaptı. Şubat 2013’den bu yana ilk kez döviz satışı, döviz alımlarını geçti.

Aralık ayına göre döviz hareketliliğin sert bir şekilde düşmesi dikkat çekti Aralık 2014’de vatandaşlar 21 milyar dolarlık döviz alımı yaparken, 12,5 milyar dolarlık da satış gerçekleştirdi.

Mali piyasalarda yaşanan iyimser hava nedeni ile serbest piyasada dolar 57 rubleye kadar geriledi. Brent tip petrolün varili 56,2 dolara çıkarken, rublenin bir miktar daha güçleneceği öngörülüyor.