Rusya ekonomisinde panik dönemi geride kaldı

274

Bloomberg ajansının değerlendirmesine göre Rusya'ya getirilen yaptırımlar, ülke ekonomisine önemli ölçüde zarar vermedi. Rusya gibi dev bir pazarın bu tarz kısıtlamalardan büyük zarar görmeyeceği belirtildi.

Rusya Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin Temmuz 2014'ten bu yana geçen ay ilk kez artışa geçtiğine dikkat çeken Bloomberg, Batılı ülkelerin yaptırımların Rus ekonomisi üzerinde kaydadeğer olumsuz bir etki yaratmadığından emin olabileceğini belirtti.

PANİK DÖNEMİ GERİDE KALDI

Bloomberg'de yayımlanan makalede, Rus ekonomisinin panik dönemini geride bıraktığı vurgulanarak "Rus milli para birimi ruble, petrol fiyatlarındaki artışa bağlı olarak bu yıl giderek güçleniyor. Rusya, faiz oranının yüzde 17'den yüzde 14'e indirilmesiyle döviz işlemleri için cazip bir hale geldi" tespitlerine yer verildi.

Rusya Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığının kriz dönemini iyi yönettiğini belirten Bloomberg, her iki kurumun da zorlu süreçte büyük hatalardan uzak durmayı başararak Rusya ekonomisini dışarıya kapatmamayı sağladığını ifade etti.

RUSYA FIRSATLAR HAZİNESİ

Rusya gibi büyük bir pazar ekonomisine sınırlı yaptırımlar yoluyla zarar verilemeyeceğini vurgulayan ajans, Rus ekonomisinin henüz yeterince farkedilmese de fırsatlar hazinesi olduğu tespitine yer verdi. Rusya'nın ABD, Çin ve Hindistan ile birlikte yatırım cazibesi en yüksek ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi.