Rusların milli bulguru greçka Türk mutfağında

430

Karabuğday, Rusların milli bulguru olarak biliniyor. Antalya otellerinde konaklayan Rus müşterilere tedarik edilmek üzere ilk defa 2004 yılında Yar Gıda AŞ tarafından ülkemize getirilen karabuğday, artık Türk piyasasında da yerini almış durumda.

Emrah Kepez aile şirketi olarak 2007’de Yar Gıda AŞ yönetimini devir almasıyla birlikte karabuğday unu ilk defa piyasaya sürülmüş oldu. Emrah Kepez, karabuğday ununu e-ticaret sitesi üzerinden ürünlerini de pazarlıyor.

Emrah Kepez, karabuğdayın adında buğday kelimesi bulunmasına rağmen buğdaygillerden olmadığını belirterek, “Kuzukulağıgiller familyasına bağlı, geniş yapraklı ve çiçekli bir bitkidir. Kullanım alanları açışından buğdaya benzerlik gösterdiği için ve taneleri ısıl işleme tabi tutularak esmerleştiği için karabuğday adıyla anılmaktadır.” dedi.

Karabuğdaydan en önemli farkının gluten ve gliadin gibi buğday proteinleri içermemesi olduğunu söyleyen Kepez, “Bu yüzden bağırsaklarında gluten alerjisi yaşayan çölyak hastaları için önemli bir besindir. Buna ilaveten glisemik endeks değeri düşük olduğu için, yani bir diğer deyişle kandaki şeker oranını fazla ve bir anda yükseltmemesinden dolayı diyabet hastaları için de caziptir.” diye konuştu.

Karabuğday sadece çölyak ve diyabet hastaları için değil, sağlığına dikkat eden herkes için önemli bir besin kaynağı olduğunu ifade eden Kepez, “Bütün bitki âleminde en iyi bilinen kalite özelliği, hazmedilir proteini en yüksek oranda bulundurmasıdır. Karabuğday tanelerindeki protein miktarı % 13-15 arasındadır. Hatta bu oran soya fasulyesinden bile fazladır.” dedi.