Rusya ekonomisi daralsa da Denizbank büyümeyi sürdürecek

118

Berlin’de düzenlenen CEV Voleybol Erkekler Şampiyonlar Ligi dörtlü finalinin öncesinde konuşan kupanın sponsoru Denizbank’ın Genel Müdürü Hakan Ateş, Türk spor kulüplerine 897 milyon lira kredi verdiklerini kaydetti.

Bu alanda sektör lideri konumunda olduklarını ifade eden Ateş, “Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor ve Bursaspor başta olmak üzere diğer güzide kulüplerimize önemli ölçüde finans desteği sağladık. Bankacılık sektörü arkamızdan gelmiş değil ama zaman içerisinde bunun olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu. Süper Lig’de şampiyon olmuş kulüplere 2-3 yılı geri ödemesiz 8-10 yıllık kredi vermenin yöntemini bulduklarını belirten Hakan Ateş, bugün itibarıyla spor kulüplerine uzun vadeli kredi tesis eden neredeyse tek banka olduklarını aktardı. Diğer taraftan yeni alanlara girmek konusunda iştahlı olan bankanın genel müdürü, “Sektörde yeni eğilimleri belirliyoruz. Daha önce tarım sektöründe Ziraat Bankası dışında, belediyelerde de Vakıfbank dışında hizmet veren banka yoktu.” dedi.

Bankanın yeni sahibi Rus Sberbank ile ilgili de konuşan Hakan Ateş, Almanya ve Avusturya’daki 42 şubeyle geçen yıl 130 milyon Euro’nun üzerinde net kâr elde ettikleri bilgisini vererek, “Buradaki faaliyetlerimiz Zorlu döneminde başladı. Büyüme kararı aldığımızda Sberbank yönetim kuruluna götürüyoruz. Onlar da bütçeye onay verirse hayata geçiriyoruz.” diye konuştu. Rublenin değer kaybetmesi ile yıllık 10-12 milyar dolar arası kâr açıklayan Sberbank’ın içinde yıllık 1,2 milyar lira kâr açıklayan Denizbank’ın payının her gün biraz daha büyüdüğüne dikkat çeken Ateş, “Rusya ekonomisi Ukrayna nedeniyle daralabilir. Ancak Denizbank olarak biz büyümemizi sürdürüyoruz.” dedi.

5 MİLYON DOSYA BEKLİYOR

Kart ücretlerinin iadesinin sektöre yük getirdiğini ifade eden Hakan Ateş, “Tüketici hakem heyetlerinde 5 milyon civarında dosya olduğu ifade ediliyor. Bankalar bunlar için 10 yıl geriye giderek dekont çıkardığı için ilave istihdam yapmak zorunda kalıyoruz.” dedi.

Gelirin yüzde 60’ı vergiye gidiyor

Bankacılık sektörünün itibarının zarara uğratıldığını iddia eden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, yıllık toplam gelirlerinin dolaylı giderlerle birlikte yüzde 60’ını vergi olarak ödediklerini kaydetti. 24 milyar lira yıllık kârın 6-7 milyarı yüzde 20 Kurumlar Vergisi’ne gidiyor. Ateş, munzam karşılıklardan alamadıkları faiz 6 milyar liralık gelirine 2 milyar liralık KDV miktarı eklendiğinde 14-15 milyar lira vergi verdiklerini anlattı.