Akkuyu'da gecikme olursa Rusya karşılayacak

209

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Akkuyu Nükleer Santralı’nda bir gecikme olması durumunda işletmedeki gecikmelerin maddi gereğinin Rusya tarafından karşılanacağını ifade etti. Taner Yıldız santralla ilgili olarak, “Birinci ünitenin devreye alınma süresi 2020′nin çok ötesine giderse bu gecikmiş olur” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin mühendislik seviyesinin giderek geliştiğini belirterek, “Turkuaz’dan sonraki hedef Türkiye’nin bir sondaj gemisi, sondaj platformuna sahip olmasıdır” dedi. Bakan Yıldız, Yıldız, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’nda soruları yanıtladı.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşasında bir gecikme olup olmayacağı ve bu gecikmenin Türkiye enerji sektörüne nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Yıldız, yetkililerden gecikmeye ilişkin bilgi almadıklarını dile getirdi. Akkuyu Nükleer Santrali için ekipman ve türbin siparişlerinin verildiğini hatırlatan Yıldız, “Akkuyu’da fiziksel olarak ne yapılıyor diye bakmamak lazım. Aynı zamanda türbin ve jenaratörlerle alakalı da 2 milyar dolar maliyetinde siparişler verildi. Fransa, Almanya ve Rusya’da yapılan imalatlar var” şeklinde konuştu.

735 MİLYON DOLARLIK GİRİŞ

Akkuyu Nükleer Santrali ile üllkeye 735 milyon dolarlık giriş yapıldığını vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti: “İşletme alım tarihi 2019 yılının sonu olarak belirlenmişti, 2020′yi geçebilir deniliyor ama henüz kendileri bize bu şekilde bir ifade kullanmış değiller. Ben işletme süresinin gecikip gecikmeyeceğine bakıyorum. Birinci ünitenin devreye alınma süresi 2020′nin çok ötesine giderse tabi ki bu gecikmiş olur. Bu gecikmenin kimin cebinden ödeneceği ise merak edilen konu. Günlük 12 milyar dolarlık cirosu olan bir işletmeden bahsediyoruz. Bu işletmedeki gecikmeler, yaptığımız anlaşma gereği tamamen Rusya tarafınca karşılanacak. Ne kadar erken işletmeye alınırsa o kadar fazla faydalı olacak. Biz de Türkiye’ye bu tesisin kazandırılmasından, bir an önce yapılmasından yanayız.”