Rusya’da otomobil satışları yüzde 43 geriledi

166

Rusya’da yaşanan ekonomik krizden otomobil sektörü doğrudan etkileniyor. Avrupa İşletmeler Birliği’nin (AEB) verilerine göre Mart ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 43 gerileyerek 139 bin 850’ye düştü. Rusya’da Mart 2014’de 243 bin 332 otomobil satıldı.

Rublenin devalüasyonu, ithal parçaların fiyatlarının artması ve ülkenin ekonomik durgunluk sürecinde olması satışlara olumsuz yansıyor.

General Motors, St.Petersburg’da bulunan fabrikasını kapatırken Opel markasını tamamı ile Chevrolet’in de güçlü modellerini Rusya’dan çekti. Volkswagen Group ve PSA/Peugeot-Citroen dahil diğer otomobil üreticileri de işçi çıkarmayı planlıyor.

Tüketici talepleri ile ilgili önlerinde büyük bir boşluk olduğunu ifade eden AEB Otomobil Sanayi Komisyonu Başkanı Joerg Schreiber, enflasyon riskinin 2015 satışlarında etkili olacağını söyledi. Schreiber, “Durum istikrarar kavuşacak, ancak henüz o noktada değiliz…” dedi.

AEB, Rusya’da otomobil satışlarında yüzde 24 civarında düşüş yaşanmasını öngörüyor.

Rusya’nın en büyük otomobil üretici grubu AvtoVAZ-Renault-Nissan, Mart ayı satışlarında yüzde 31 düşüş yaşarken, ikinci büyük Volkswagen Group yüzde 48 kayıp yaşadı. Rusya piyasasında 3’üncü büyük paya sahip olan Hyundai yüzde 15 kayıpla en az etkilenen şirket oldu. Toyota’nın yüzde 27, Kia’nın ise yüzde 32 satışları düştü.

General Motors yüzde 76 ve Ford yüzde 73’le en çok kayıp yaşayan markalardan olurken, PSA/Peugeot-Citroen’in satışları yüzde 79 geriledi.

Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı Rusya ekonomisi 2015’de yüzde 3 küçülecek. Perakende sektöründe yüzde 8,2 küçülme beklenirken, 13 yıl aradan sonra ilk kez enflasyon yüzde 16,9’la Mart ayında rekor kırdı.