Ruslar 14 Nisan'da Akkuyu inşaatına başlıyor

114

Mersin'de inşa edilecek Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları'nın temeli 14 Nisan'da atılacak. Temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız ve Rosatom Genel Müdürü Kiriyenko da katılacak.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi'nde 14 Nisan'da saat 12.30'da yapılacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali Deniz Yapıları temel atma törenine Bakan Taner Yıldız'ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer de katılacak.

20 MİLYAR DOLARLIK PROJE

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkenin enerji ihtiyacının hızla büyüdüğünü ve 2023'e kadar 120 milyar dolar enerji yatırımı gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklamış, nükleer enerji konusundaki kararlığını göstermek için de Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ni hatırlatmıştı.

Rusya ve Türkiye'nin 20 milyar dolarlık ortak projesi Akkuyu Nükleer Santrali, 2010'da o dönem başbakanlık koltuğunda oturan Erdoğan ile Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev'in imzaladığı hükümetler arası anlaşmayla resmiyet kazanmıştı.