Rus Bakan: Kredi notu yakın dönemde yükselmez

116

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının Rusya’nın notunu yukarı doğru revize etmesini beklemediğini söyledi.

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada Rusya’nın notunu BB+ olarak koruduklarını, negatif olan görünümünde de güncellemeye gidilmediğini açıkladı. S&P’ye göre Rusya bu yıl yüzde 2,6 küçülecek.

Bunun S&P’nin kendi kararı olduğunu ve Rusya’yı etkilemediğini ifade eden Siluanov, “Biz yatırım yapılamaz bir bölgede olduğumuz değerlendirmesine katılmıyoruz. Maalesef Ocak 2015’de notlarımız aşağı çekildi. Bundan sonra da ekonomide pozitif treng bugüne kadar devam ediyor.” dedi.

Üç büyük kurum Standard&Poor’s, Fitch ve Moody’s’in Rusya ekonomisinde yaşanan gelişmeleri değerlendirmesinin zaman alacağına değinen Bakan, Washington temaslarında kredi derecelendirme kuruluşları ile bir araya geldiğini, Fitch’le yaptığı görüşmede Rusya’nın durumu ile ilgili müzakerelerin ertelendiğini aktardıklarını söyledi.

Uzmanlara göre Rusya ekonomisi için çizilen kötü senaryolar gerçekleşmiyor. Ocak-Mart döneminde nakit çıkışı 32 milyar dolara gerilerken, enflasyon rakamları da yüzde 16,9’da kaldı.

New York merkezli uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor's (S&P), geçtiğimiz ocak ayında Rusya'nın kredi notunu 2004 yılından bu yana ilk kez 'yatırım yapılamaz' düzeyine indirmişti.

Moody's de şubat ayında benzer adım atarak Rusya'nın Baa2 olan kredi notunu Baa3'e çekmişti. Fitch ise kredi notunu düşürse de yatırım yapılabilir seviyede bırakmıştı.

Kuruluşlar, bu kararlarına neden olarak rublenin ve petrol fiyatlarının sert düşüşü ile Rusya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüzde 10,5'ten yüzde 17'ye çıkarmasını göstermişti.