Türk sütü Rusya'da raflara giremedi

465

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Çallı, Rusya'da ekonomik krizin devam ettiğini belirterek, "Ruble her geçen gün değer kaybederken süt üreticileri garantisini almadan Rusya'ya ihracat yapmak istemiyor" dedi.

Rusya'nın AB'ye uyguladığı ambargo nedeniyle ihracatta artış beklentisi içine giren süt üreticileri, rubledeki değer kaybı ve Rusya'daki ekonomik kriz nedeniyle bugüne kadar söz konusu pazardan umduğunu bulamadı.

AB'nin, Ukrayna krizindeki rolü nedeniyle Rusya'ya ekonomik yaptırımlar uygulamasına bu ülkenin AB ülkelerinden yaptığı gıda ithalatına ambargo uygulayarak karşılık vermesi, Rusya'nın süt ve süt ürünlerini Türkiye'den alacağı beklentisini yaratmıştı.

Bu durumun Rusya'ya yönelik süt ve süt ürünleri ihracatına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmesine rağmen, özellikle bu ülkedeki ekonomik kriz, ihracatta arzu edilen gelişmelerin yaşanamamasına neden oldu.

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ambargo öncesi dönemde Rusya'nın 4,3 milyar dolarlık süt ürünü ithal ettiğini belirterek, bunun 1,5 milyar dolarlık kısmını AB ülkelerinden, kalanını da Belarus, Ukrayna ve Kazakistan'dan gerçekleştirdiğini söyledi.

İhracatçı garanti istiyor

Bu yılın ilk çeyreğindeki gelişmelere bakıldığında henüz Rusya'ya istenilen düzeyde süt ürünü ihracatı yapılamadığının altını çizen Çallı, şöyle konuştu:

"Rusya'da ekonomik kriz devam etmektedir. Ruble her geçen gün değer kaybederken, petrol ve doğalgaz fiyatları da düşüş gösterdi. Bu durum bir taraftan Rus tüketicinin alım gücünü olumsuz etkilerken diğer taraftan da ihracatı Ruble ile yapanlar için büyük maddi kayıpları beraberinde getirdi. Dolayısıyla şu anda kimse garantisini almadan Rusya'ya ihracat yapmak istemiyor."