Rusya'dan 3 ülkeye gıda ambargosunda yeşil ışık

203

Rossiyskaya Gazeta gazetesi Macaristan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın Rusya pazarına meyve ve sebze ihraç etmeye yeniden başlamasına izin verilebileceğini yazdı.

Rus tarım ürünleri denetleme kurumu Rosselhoznadzor'un Başkanı Aleksey Alekseyenko, ülkenin sağlık servislerinin sözü edilen üç ülkede ve Hindistan'daki üretim tesislerinde denetim gerçekleştireceğini açıkladı.

Alekseyenko, Rossiyskaya Gazeta'ya verdiği demeçte şunları söyledi: "Yunanistan ve Macaristan'da yaklaşık 20 şirket denetimden geçirilecek. Hindistan'da 4 ya da 5 şirket denetlenecek. Teknik nedenlerden dolayı erteleme isteyen Güney Kıbrıs'ta ise denetimler 27 Nisan'da başlayacak. Burada 7 ya da 8 şirkette denetim yapılacak."

Rusya, Ağustos 2014'te duyurulan bir kararla, kendine Ukrayna krizi gerekçesiyle yaptırım uygulayan ABD, AB ülkeleri, Kanada Avustralya ve Norveç'e gıda ambargosu uygulamaya başlamıştı. Gıda ambargosunun geçerlilik süresi ilk aşamada 1 yıl olarak belirlenmişti. Yaptırımların uzatılıp uzatılmayacağı ise henüz bilinmiyor.