Rus Bakan Antalya’da konuştu: İkinci çeyrekte küçülme sürecek

124

Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev, 2015’in ikinci çeyreğinde Rusya ekonomisinin biraz daha kötüleşeceğini söyledi.

Türkiye-Rusya İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Rusya İş Konseyi ve Rusya İhracatı Sigorta Ajansı (EXIAR) ortaklığında Antalya’da düzenlenen forumda konuşan Ulyukayev, “Ben normal ekonomik göstergelerin ikinci çeyrekte iyileşeceğini düşünmüyorum. Hatta bir miktar kötüleşebilir…” dedi.

İki ülke arasında 100 milyar dolar yükseltilmesi planlanan ticaret hacminin düşmesinde çeşitli nedenler olduğunu belirten Rus Bakan Ulyukayev, bunun nedeninin bazı malların Türkiye’den ithalatının karlı olmamasının yanı sıra ülkelerindeki dönemsel ve geçici durumdan kaynaklandığını söyledi.

Türkiye ile ticaret hacminin artırılmasına noktasında iyimser bir beklenti içinde olduklarını belirten Ulyukayev, “Bunların başında Rusya’nın kendi iç durumu geliyor. Rusya içinde biz yeni alt yapısal oluşum gerçekleştiriyoruz. Ruble tekrar istediğimiz hale gelmeye başladı. İhracatçılar için daha cezp edici önlemler alınıyor. Türkiye’den Rusya’ya yönelik ihracat bizim ihracatımızdan daha az azalmıştır. Bunun dışında bazı ekonomik ve politik önlemler yürürlüğe koymalıyız ki olumlu sonuç alalım.” çağrısı yaptı.

Gümrüklerde iyileştirme olursa Türkiye’den Rusya’ya ihracat artar

Rus Bakan, gümrükler ve karantinayla ilgili yapılacak iyileştirmelerden sonra Türkiye’den Rusya’ya yapılacak gıda ve tarım ürünü ihracatında artış olacağını kaydetti.

Ulyukayev, iki ülke ticaretinde milli paraların kullanılmasıyla ilgili de şunları söyledi: “Ticaret ve yatırımı birbirinden ayrılmaz iki parça olarak görüyoruz. İki ülke ihracatçıları kendi hesaplarında ruble veya lira biriktirecekler ve bunları kullanacaklar. Bu birikimlerini, alınan önlemlerle sadece ticaret amacıyla değil yatarım amacıyla da kullanabilecekler. Bunların içinde Akkuyu Nükleer Santrali, Lukoil’in petrol rafinerisi gibi büyük yatırımlar var.”

Rus Bakan sürece KOBİ’lerin katılmasının ve üçüncü ülkelerde ortak yatırımlar ve projeler gerçekleştirilmesinin de önemli olduğunun altını çizdi.