Putin: Dalgalı kura geçiş tek yoldu

270

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putn, petrol fiyatlarının sert düşmesinin ardından Merkez Bankası’nın rubleyi serbest dalgalanma bırakmasının doğru bir karar olduğunu söyledi.

Rusya ekonomisinin yaptırımlar gibi suni engelleri aştığını ifade eden Putin, “Yaptırımlarla ekonomimizi çökertmeyi umdular. Ancak gelişmemize katkı sağlıyor. Çöküşümüze yol açmadılar, açamazlar da… Her şey geride kaldı…” dedi.

Rusya’da mevcut koşulların yerli üreticiler için daha iyi imkanlar sunduğunu savunan Putin, Rusya’nın yerli üretime geçtiğini vurguladı.

St.Petersburg’da ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirmede bulunan Putin, “Petrol fiyatlarının yüzde 50 düşmesi, özellikle bütçe açısından soruna neden oldu. Bu ruble kuruna yansıdı. Ya rezervleri tüketecek ya da dalgalı kura geçecektik. Bunun ulusal para birimimizin zayıflamasına neden olduğunu kabul ediyoruz. Dalgalı kura geçiş ekonomide durumu dengelemenin tek yoluydu…” ifadelerini kullandı.

Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarının sert düşmesi nedeni ile Kasım 2014’de Rusya Merkez Bankası rubleyi serbest dalgalanmaya bıraktı. Böylece dolar 80 rubleye kadar çıkarken, petrol fiyatlarının yükselmesi ile yeniden 50 rubleye kadar geriledi.