Rusya perakende hazır giyim ve tekstil sektöründe son durum

1168

Rus Türk İşadamları Birliği (RTİB) üyesi Moda&Bosca Grup Yönetim kurulu üyesi Akın Aydın Rusya Perakende Hazır Giyim ve Tekstil Sektöründe son durumu kaleme aldı. Aydın'ın RTİB için kaleme aldığı analizi şu şekilde:

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan global krizin izlerini silmeye çalışan Rusya perakande hazırgiyim ve tekstil sektörü, 2014 yılı ilk yarısında nispeten başarılı bir sezon geçirmiş olsa da Ekim ayı itibariyle döviz kurları, petrol fiyatları ve enflasyondaki negatif gelişmeler sonrasında ekonomideki dengelerin bozulmasıyla yılın son çeyreğinde daralma yaşamıştır.

%80'i ithal ürün olan tekstil piyasasındaki ciddi maliyet artışları ve döviz kurlarındaki belirsizlikler şirketlerin satış fiyatı güncellenmesinde net bir pozisyon almalarını engellemiştir. Ayrıca ağırlıklı döviz bazlı ödenen avm mağaza, ofis ve showroom kiralarının operasyonel giderler içerisindeki payı ciddi oranda artmış ve şirket karlılıklarını negatif yönde etkilemiştir.

Bu durum karşısında stok riskinin azaltılması amacıyla indirimli satış süreçleri uzatılmış, yeni sezon hazırlıkları ertelenmiş ve başta Avrupalı markalar olmak üzere zarar eden mağaza ve projeler tasfiye edilmiştir.

Nihai tüketicinin alım gücündeki düşme eğilimi ve Rusya ekonomisindeki göstergelerin negatif görünümü sebebiyle 2015 yılında tekstil piyasasında adetsel anlamda satış kaybı, orta ve orta-üst segmentlerdeki tüketici sınıfında aşağı yönlü kaymalar öngörülmektedir. Bu durumda ekonomik segment ve indirimli, outlet ürün satışlarında artış beklentisi vardır. Ruble'nin döviz karşısındaki değer kaybı bire bir yansıtılamayacak olsa da satış fiyatlarında 2015 Ilkbahar-Yaz sezonu icin ilk etapta %30-40 oranında artışlar yaşanacaktır. Piyasadaki gidişata göre önümüzdeki dönemlerde fiyatlar bilahare revize edilecektir.

Satınalma ve kira ödemelerinde alınacak indirimler, sabit döviz kuru uygulamaları ve ayrıca genel tasarruf önlemleri ile birlikte 2015 yılında Ruble bazlı satış cirolarının bir önceki yıla göre korunması ve zararların minimize edilmesi hedeflenmektedir. Toptan ve bayii kanallarındaki finansal problem ve daralmalara rağmen perakende satış kanallarının nispeten korunması ve internet satislarindaki artis trendinin devam etmesi beklenmektedir. Piyasada üretici - satıcı pozisyonundaki firmaların rakiplerine göre daha esnek olabilen maliyet ve ödeme baskısının avantaj sağlayacaği bir süreç yaşanacaktır. Özellikle Rusya'daki yerli üreticilerin önemi artacaktır.

Döviz bazlı yatırım maliyetlerinin azalmasıyla Rusya'da orta ve uzun vadede yeralmayı planlayan markaların kuruluş ve organizasyon aşamasında mali avantajlar yakalayacağı bir dönem söz konusudur. Ekonomik krizin ve piyasadaki dengelerin daha da kotüye gitmemesi durumunda 2015 yilinin ikinci yarısı itibariyle kriz psikolojisinin atlatılmaya başlayacaği ve 2016 itibariyle piyaslarda toparlanma sürecine girileceği beklentisi mevcuttur.