Forbes: Yabancı yatırımcı için Rusya en cazip dört ülke arasında

189

Amerikan Forbes dergisi, Ukrayna krizi, yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen Rusya'nın halen 'yatırımcıların favorisi' olmaya devam ettiğini yazdı. Derginin yaptığı araştırmaya göre, Rusya, yatırımcılar için gelir beklentisi yüksek dört ülke arasında yer alıyor.

Forbes'un yorumcularından Kenneth Raposa, dünya genelindeki ekonomik durumu şu sözlerle özetledi: "Sarsıntılar yaşanır, piyasalar çöker. Ancak Rusya geri dönmeyi başarır."

Mart 2014'te Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının ardından Batı tarafından uygulanan yaptırımlardan kaynaklı kayıpların kapatılmaya başlandığını belirten uzman, "Petrol fiyatlarındaki istikrar devam ederse, menkul kıymetler iki yıldan az bir süre içinde tamamen eski seviyesine döner" dedi.

"Rusya'ya zarar vermek zor, bu nedenle yaptırımlar etkisiz" diyen 250 milyon dolar sermayeli Amsterdam merkezli bir şirketin müdürü olan Arent Thijsen, Forbes'a yaptığı açıklamada, "Şirketler kayıplara katlanacak. Bazılarının kayıpları, diğerlere göre çok daha büyük olacak ancak gelecek yıl durum iyiye doğru değişecek. Bir yıl sonra ise daha da iyi olacak" yorumunda bulundu.

Kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranının düşük olması sayesinde Rusya'nın mevcut ekonomik sarsıntılara tahammül ettiğini ifade eden Raposa, bu oranın yüzde 14 civarında olduğunu kaydetti.

Ukrayna'nın doğusundaki çatışma, yaptırımlar ve düşük petrol fiyatlarına rağmen Rusya'nın halen yatırımcıların favorisi olduğunu belirten Forbes uzmanı, "CFA Institute'un araştırmasına göre, Rusya bu yıl ABD, Çin ve Hindistan'ın ardından yatırımcılar için gelir beklentisi en yüksek dört ülke arasında yer aldı" dedi.