Gazprom, Türkiye ile anlaştı; Türk Akım’ından ilk doğalgaz Aralık 2016’da

155

Rus doğalgaz devi Gazprom, Türk Akım’ı üzerinden Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatının 2016’nın Aralık ayında başlaması konusunda anlaşma sağladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2014’de Ankara’ya yaptığı ziyarette Güney Akım’ın iptal olduğunu açıklamış, Türkiye üzerinden yeni bir hatla Avrupa’ya ulaşılacağını belirtmişti. Gazprom ve Botaş arasında da ön anlaşma imzalanmıştı.

Gazprom’dan yapılan açıklamada Türkiye’ya Trakya üzerinden giriş yapacak Türk Akımı’ının ilk ayağından Aralık 2016’dan itibaren doğalgaz sevkiyatının yapılacağı belirtildi.

Türkiye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la, Gazprom Başkanı Aleskey Miller’in Ankara’da yaptıkları görüşme sonrası açıklama yapan Gazprom, “Bugün çok yapıcı ve önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Türk Akımı üzerinden Aralık 2016’da sevkiyatın başlaması ve ilgili hazırlıkların yapılması konusunda mutabakat sağlandı. Gazprom, Türk Akımı konusundaki çalışma takvimi için bugün sağlanan anlaşmayı temel alacak.” bilgisini verdi.

Yıldız ve Miller görüşmede Mavi Akım doğalgaz boru hattının modernizasyonu ve diğer tedarik konularını da masaya yatırdı. 2015’in ilk çeyreğinde Türkiye Mavi Akım üzerinden 5,4 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştirdi ve bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 daha fazla. Taraflar son 10 yıl içinde Türkiye’de doğalgaz tüketiminin iki kattan fazla arttığı ve Rusya’dan doğalgaz ithalatının artmaya devam edeceğinin altını çizdi. Almanya’dan sonra Rusya’dan en çok doğalgaz alımı yapan Türkiye, 2014’de 27,4 milyar metreküp doğalgaz ithal etti.

Hükümetler arası anlaşma imzalanacak

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine transit sevkiyat sağlayacak “Türk Akımı” ile ilgili hükümetler arası anlaşmanın 2015’in ikinci çeyreğinde imzalanabileceğini ifade etmişti.

Güney Akım’dan vazgeçildiğini hatırlatan Rusya, zamanın daraldığını Türkiye’ye kurulacak dağıtım merkezinden doğalgaz alımı için AB’nin kendi projesini bir an önce geliştirmesini istiyor. Gazprom Başkanı Miller, 2019’da Ukrayna ile transit anlaşmasının sona ermesinin ardından tüm sevkiyatın Türk Akımı üzerinden gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Yıl sonunda inşaatına başlanılması planlanan Türk Akımı’nın 19 milyar dolara mal olması bekleniyor. Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli 4 hattan oluşacak Türk Akım’ının 910 kilometresi Karadeniz’in altından geçecek. Trakya’dan Türkiye topraklarına girecek hattın kara bölümündeki uzunluğu da 260 kilometre olacak. Boru hattının ilk ayağı tamamlandığında Türkiye Ukrayna üzerinden gelen Batı Hattı’ndan alımları sonlandıracak.

Boru hattının yapımından Gazprom Russkaya şirketi sorumlu oluyor. Türkiye topraklarındaki kısımla ilgili Türk tarafı da projeye dahil olabilecek.