Rusya 38 ton domatesi Türkiye’ye geri gönderdi

65

Rusya, Türkiye'den ithal edilen 38 ton domateste insan sağlığına zararlı haşere bulunduğu gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, kuzeybatı bölgesi Leningrad ve Ukrayna sınırı kapısında Türkiye'den gelen toplam 38 ton domatesi kontrol ettiklerini, sağlıksız oldukları gerekçesi ile girişine izin vermediklerini açıkladı.

Yıl başından bu yana 270 ton domates Rusya’ya giremedi

Alekseyenko, “Öncelikle Leningrad bölgesinde Voshod deposunda 19 ton domatesi laboratuvar ortamında inceledik. Araştırmada Türk domatesinde tehlikeli haşaratlardan sayılan Güney Amerika Çiçek Tripsi (Tuta absoluta Povolny) tespit edildi. Ukrayna sınırında Novie Yurkoviç sınır kapısında da 19 ton Türk domatesi inceledik. Bu ürünlerde de Batı Çiçek Tripsi (Western Californian Flower tripsi) tespit edildi. Bu nedenle toplam 38 ton ürünün Türkiye'ye geri gönderilmesine karar verdik. Bu yılın başlarından bu yana benzer gerekçeyle yaklaşık 270 ton domates Türkiye’ye geri gönderildi.” dedi.