Rusya’da hazır giyim piyasası yüzde 42 küçüldü

1245

Rusya’da hazır giyim piyasası 2015 yılının ilk 3 aylık döneminde yarı yarıya azaldı. Giyim sektöründe satışların azalmasının sebebi ise rublenin değer kaybetmesi ve soğuk geçen bahar ayları.

Geçen yıl sonunda Nielsen araştırma şirketi bir açıklama yaparak, kriz döneminde insanların ilk olarak kıyafetlerinden tasarruf edeceğini belirtmişti. Bu yılın Ocak – Nisan ayı verilerine bakıldığında Nielsen’in tahmininin gerçekleştiği görülüyor.

Rusya’da giyim ve ayakkabı satışları 2015 yılının ilk üç ayında geçen yıla oranla %42 oranında düştü. Y-Consulting analiz şirketine göre bu oran 523 trilyon rubleye (10,3 trilyon dolar) tekabül ediyor. Y-Consulting firmasının Genel Müdürü Darya Yadernaya, “Piyasa bazen dalgalanabilir, bazen de çok durgun olabilir, şimdi olduğu gibi. Ama tüketicinin moralini yükseltecek gelişmeler yok ortada.” yorumunda bulundu.

Ucuz ürün satan firmaların kaybı daha fazla

Sektörde daralmanın daha çok ucuz ürün satan yani orta segment de satış yapan firmalarda gerçekleştiğini ifade eden Yadernaya, bu firmalarının birçoğunun Ocak – Mart ayları arasında %60’a kadar satışlarda düşüş yaşandığını söyledi. Dolar ve Euro’nun Ruble karşısında en değerli olduğu zamanlarda yeni koleksiyonları toptan satın alan firmalar, şimdi fiyatlarda indirime gidemedikleri için satışları düşüyor.

Nisan ayında rublenin istikrara kavuşmasına rağmen giyim sektöründe taleplerde bir artış gözlenmedi. Firmanın verilerine göre sadece Nisan ayında giyim ve ayakkabı satışlarında adet olarak %53, gelir olaraksa %21 (142 milyar ruble – 2,8 milyar dolar) oranında düşüş gerçekleşti.

Yadernaya, “Nisan ayında mağazalarda indirimler sona erdi, yeni yılın ilk yarısını etkileyen satışlar bitti. Soğuk hava nedeniyle de bahar sezonu kıyafetlerinin tümü satılamadı ve sezon kötü bir şekilde kapandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kriz Dünya çapında

Hazır giyimde zarar eden sadece Rusya değil, aynı zamanda uluslararası firmalar. Rusya’da faaliyet gösteren en büyük spor giyim mağazalarından biri Adidas 2015 yılı ilk 3 aylık dönemde %34 oranında (164 milyon Euro) kâr düşüşü yaşadı.

Marks & Spencer firması da uluslararası pazarda (Rusya dâhil) %3,8 oranında kâr düşüşü gördü. Bu orana kurdan kaynaklanan zararlar dâhil değil. Firmanın yıllık raporunda Frenchising sisteminin de ekonomik krizden dolayı zarar gördüğü belirtiliyor.

Birçok firmayı bünyesinde bulunduran BNS Group (Calvin Klein, Armani Jeans, Michael Kors, TopShop, Mexx) ise geçen yıla oranla kâr payında düşüş yaşamamasına rağmen, adet olarak %10-15 oranında satışları azaldı.

Perakende pazarı küçülüyor

Firmanın Genel Müdürü Denis Bagatıryev bünyelerinde bulunan birçok yaygın markada düşüşün %40’lara kadar ulaştığını ancak Michael Kors gibi bazı Premium sınıfı markalarda gelirlerin yükseldiğini ifade etti.

Rusya’da birçok hazır giyim firması masraflardan kısmak için bazı mağazalarını kapatıyor ve maaşlara indirim yapıyor. Birçok firmanın 1 – 10 Mayıs tarihleri arasında çalışanlarını ücretsiz izine gönderdiğini belirten Yadernaya, firmaların isimlerini belirtmedi.

“Masraflarımızı azaltıyoruz, ilk olarak kiralar ve personeller. Eleman azaltmanın bir sınırı var, kira ise çok zaman alıyor – sözleşmelere göre mağazadan çıkmadan 3-6 ay öncesinde mal sahibine haber vermek gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu Bagatıryev, bu olumsuzluklardan dolayı Sonbaharda tekrar mağaza kapatma dalgası beklediğini söyledi. Bagatıryev, “Örneğin Adidas, 2015 yılında tüm Rusya’da yaklaşık 200 mağaza kapatmayı planlıyor.” dedi.

Y-Сonsulting firmasının tahminlerine göre 2015 yılı sonunda Rusya’da hazır giyim sektöründe %25-35 oranında hacim daralması bekleniyor. Krizin yaşandığı 2014’e göre ise karlarda yüzde 3,5-4 civarında artış yaşanabilir.