Rusya’da yıl sonunda dolar ne olur?

703

Ukrayna krizi, Batılı ülkelerin yaptırımları ve petrol varil fiyatlarının sert düşmesi neden ile geçen yıl yüzde 40 civarında değer kaybeden ruble yıl başından bu yana değerlenmeye devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası’nın 100-200 milyon dolarlık günlük alım yapacağını açıklamasına rağmen gün içinde yüzde 0,1 değer kaybeden dolar 50 rubleye gerilerken, Euro da yüzde 0,4 değer kaybıyla 57 rubleye düştü. Rusya Merkez Bankası’nın gün içinde 181 milyon dolar alım yaptığı açıklandı.

İşte uzmanların dolar kuru ile ilgili tahminleri:

Oleg Kuzmin – Rusya ve BDT Baş Ekonomisti - Renaissance Capital

Merkez Bankası’nın döviz satın alma hacmi oldukça küçük. Merkez Bankası rublenin çok fazla değerlenmesini istemiyor. Bizim yıl sonu tahminimiz 57 ruble. Bu süre içerisinde Rus para biriminde daha fazla hareketlenmeler (2-3 ruble) gözlemlenebilir. Vatandaşların değişen kurlar üzerinden para kazanmaya çalışmalarına bence gerek yok, değmez. Uygulamada gördüğümüz kadarıyla en büyük panik dönemlerinde en çok vatandaş kaybediyor, kur değişiminden para kazanamıyorlar. Şu anda çeşitlendirilmiş yatırımlar oluşturmak daha akıllıca, hatta tasarruflarını ruble üzerinde tutmalılar. Şu an birçok büyük banka ruble için iyi faiz oranları veriyor.

Sergey Romançuk – Döviz ve para piyasaları operasyon yöneticisi – AKB Metallinvestbank

Geçtiğimiz sonbahar ve kış istisnalarını saymazsak, son yıllarda gözlemlediğimiz gibi durumu yönetebileceğimiz dönemlere geri dönüyoruz. Doların adım adım yükseleceğini düşünüyorum, iç siyasette de bir sorun olmazsa 55-60 bantlarında kalır. Tabi elimizdeki paraları dolara çevirip bankaya yatırmak iyi bir fikir olmayabilir. Bankalar ruble için iyi faiz oranları sunuyor. Ancak doların, döviz ve ruble mevduat oranları farkını kapatacak kadar yükselmesi biraz zor.

Oleg Şibanov – Finans Profesörü – Rusya Ekonomi Okulu

Bence rubleyi zayıf tutma eğilimleri devam edecek. Merkez Bankası’nın günlük 100-200 milyon dolar satın alacak olması rubleyi şimdilik çok etkilemeyecek gibi ve bu satın almaların enflasyona etkisi görülmeyebilir. Yıl sonu kur 50-60 dolar arasında olur. Önümüzdeki 3 aylık dönemde bu sınırı aşabileceğini düşünmüyorum. Böyle bir durumda en standart önerim şudur: paranızı 3 farklı döviz şekilde saklayın. Bizim de gözlemlediğimiz dış riskler için en iyi korunma yöntemi bu.

Vladimir Osakovski – Rusya ve BDT Baş Ekonomisti - Bank of America Merrill Lynch

Şüphesiz, rubleyi zayıflatmak için en tetikleyici yöntemlerden biri döviz satın almaktır. Burada şöyle bir işaret görüyoruz, Merkez Bankası dolar kurunu 50 rublenin altında görmek istemiyor. Bizim yılsonu tahminlerimiz dolar 55 ruble olur. Rublenin değer kaybetmesi için kesin nedenler olmamasına rağmen şu an döviz almak için geç, riskleri derecelendirmek zor. Bulunduğunuz para biriminde kalmak şu anda daha güvenlisi. Ve tasarruf yapmanız için bu para biriminin temel harcamalarınızı gerçekleştirdiğiniz para birimi olması daha iyi olur.

Vladimir Tihamirov – Baş Ekonomist - BCS Financial Group

Satın alım miktarlarının az olmasına bakarak, Ben Merkez Bankası'nın müdahalesinin rublenin zayıflamasında önemli bir rol oynayacağını sanmıyorum. Kurdaki değişimler sınırları aşmıyor. Petrol fiyatları bu seviyelerde kalmaya devam ederse sert değişimlerin olacağını da sanmıyorum. Petrol varil fiyatları 60-65 doları geçmez. Şu anda doların ruble karşısında en düşük seviyede olduğunu söylemek yanlış olur. Piyasa dış faktörlere karşı çok hassas, bu gibi durumlarda tahmin yapmak zorlaşıyor.