Rusya’da şirketinizin 2015 denetim takvimini kontrol ettiniz mi?

300

Ukrayna krizi, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar ve petrol fiyatların düşmesi nedeni ile zor günler yaşayan Rusya’da şirketlere yönelik denetimler artırılıyor. Rusya’da faaliyette bulunan şirketlerin 2015 düzenli denetimleri ile ilgili takvime internet sayfasından ulaşılabiliyor.

Moskova: http://git77.rostrud.ru/plan/

Moskova Oblast: http://git50.rostrud.ru/plan_provedeniya_planovykh_proverok/

Rus Türk İşadamları Derneği (RUTİD) Rusya’da faaliyette bulunan şirketlere yeni dönemde gerekli denetim sertifikalarının hazırlanmasında katkı sağlıyor. Rusya 1 Ocak 2015’den itibaren yeni bir denetim kalemini daha gündeme aldı. İş güvenliği ile ilgili şartlarda yapılan değişiklikle artık firmaların “Çalışma Koşullarını Değerlendirme” denetimleri de yapılacak. Gerekli sertifikaların hazırlanmaması durumunda önce uyarılacak, sonraki denetimler de ise ciddi cezalar kesilecek.

Rusya’da iş yapan tüm şirketlerin 1 ya da daha fazla çalışan olmasına bakılmaksızın çalışma ortamları ile ilgili yeni düzenlemelere uyum sağlaması gerekiyor. Çalışanlar için yeterli ışık, oksijen, çalışma şartları, bilgisayarların gürültülü çalışmasına kadar standartlara uygun hale getirilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı’ndan yetkili firmalar ön incelemeleri yaparak sertifika veriyor. RUTİD de yeni uygulamalarla ilgili şirketlerin yasal yapılarının düzenlenmesinde aracı oluyor.

resim tanımı girin

Gerekli şartların hazırlanmaması durumunda ilk denetimde firmalara 60-80 bin ruble, ikinci denetimde ise 100-200 bin ruble civarında ceza kesilecek. Denetimler inşaat, fabrika, ofis ya da diğer tüm alanlarda yapılacak. Alınan sertifikalar 5 yıl süre ile geçerli olacak. İşe girecek her yeni personel için bu sertifikanın alınması gerekecek.

RUTİD Tekstil ve Makine Sektörü Sorumlusu Oğuz Kalaycıoğlu, “Rusya dünya standartları uygun çalışma koşullarının oluşturulması için çalışma yapıyor. Türk şirketlerin yeni uygulamalara hızlı bir şekilde uyum sağlaması lazım. Biz de bu konuda her türlü danışmanlık hizmetini sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

RUTİD Danışmanlık Hizmetleri Koordinatörü Mehmet Lalek, “Rusya ekonomik kriz öncesi bu yönde çalışmaları başlatmıştı. Takvim işlediği için uygulamaya kondu. Kriz döneminde ek masraf ve bürokrasi oluşturuyor. Ancak uygulama başladığı için gerekli hazırlıkların yapılmasından başka çare yok.” değerlendirmesinde bulundu.

RUTİD, Rusya’da faaliyette bulunan şirketler için vize işlemleri, resmi firma kuruluşu, muhasebe takipleri ve ilgili mali müşavirlik hizmetleri, banka kredileri danışmanlığı, çalışma kotaları, izinler ve çalışma kartları, tahsilat sorunları, iflas danışmanlığı, yeminli ve onaylı tercüme hizmetleri gibi bir dizi konuda hukuki danışmanlık için aracı oluyor.