Rusya'da gündem: Kadınlar daha az çalışsın

96

Rusya Federasyon Konseyi tarafından hazırlanan bir yasa teklifi, kadınların cuma günleri daha az çalışmasını öngörüyor. Tasarının amacı, kadınların aileleri ve çocuklarıyla daha çok vakit geçirmesini sağlamak.

Rusya Federasyon Konseyi Sosyal Politika Komitesi Başkanı Valeriy Ryazanski, kadınların cuma günleri mesai saatlerinin erken sona ermesini öngören yasa tasarısının hayata geçmesi için Rusya Kamu Odası tarafından da onaylanması gerektiğini açıkladı.

Riyazanski, "Eğer böyle bir imkan varsa, neden hayata geçirilmesin. Kadınlar için katı çalışma saatleri kesinlikle çok zor. Bu nedenle kadınlara yönelik esnek çalışma takvimi uygulanması daha yerinde olur. Bu imkanı inceleyeceğiz. Gerekmesi durumunda bölge yönetimlerine kadınların cuma günü mesailerini erken bitirmeleri konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz" dedi.

'UYGULAMA SAYESİNDE BİRÇOK SORUN ÇÖZÜLÜR'

Rusya Kamu Odası, söz konusu yasa teklifini ilgiyle karşıladı. Kurumun Sosyal Politika ve İş İlişkileri Komisyonu Başkanı Vladimir Slepak, teklifin kısa zaman içinde yasal zemine kavuşturulması gerektiğini belirtti. Slepak, "Özellikle çok çocuklu kadınların daha fazla zamana ihtiyacı var. Çocuklarımız da, yoğun modern eğitim sistemi nedeniyle ailelerinin desteğine ihtiyaç duyuyor. Eğer kadınların aileleriyle daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak bir karar alırsak, çok sayıda problem çözüme kavuşmuş olacak. Ben bu girişimi destekliyorum ve teklifi Kamu Odası'na sunmaya hazırım" diye konuştu.

'4 GÜN ÇALIŞMAK BİZİM İÇİN HAYAL'

Bu ayın başında Rusya'nın Kemerovskaya bölgesi ve Rusya'ya bağlı Buryatiya Cumhuriyeti'nde, kamuda çalışan kadınların cuma günleri mesai saatleri kısaltılmıştı.

Uluslararası Çalışma Örgütü de geçen yılki raporunda dört günlük iş günü sisteminin daha etkili olduğunu belirtmişti.

Rusya Başbakan Yardımcısı Olga Golodets ise teklifin Rusya'da uygulanamayacağını söyleyerek, "Şu an itibariyle, bunu hayata geçiremeyiz. Haftada dört gün çalışmak, henüz bizim için bir hayal" ifadelerini kullanmıştı.