Rusya'dan AEB için ortak para birimi önerisi

1207

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Avrasya Ekonomik Birliği içinde parasal birliğe geçilmesi olasılığının düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Medvedev, Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye ülkelerin hükümet başkanları toplantısının ardından gerçekleştirilen Avrasya Ekonomik Birliği genişletilmiş hükümet başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, birliğin entegrasyon sürecini değerlendirdi.

Fiyatlar, kur dalgalanmaları ve diğer bazı faktörlerin entegrasyon sürecini zorlaştırdığını belirten Medvedev, birlik içi mekanizmaların bunu bir şekilde çözmek zorunda olduğunu söyledi.

Medvedev, birlik içinde daha sıkı ve rutin faaliyet sağlamaya hazır olduklarını belirtirken, Avrasya Ekonomik Birliği içinde parasal birliğe geçilmesi olasılığının düşünülmesi gerektiğine dikkati çekti.

Öte yandan Kazakistan'ın Akmola bölgesinde Burabay Gölü yakınlarında bir otelde gerçekleştirilen toplantıya katılan üye ülkelerin hükümet başkanları, göl etrafında kurulan geleneksel yiyecekler sunulan Kazak çadırlarını gezdi. Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev de gezdiği çadırlarda kendi fotoğraf makinesi ve telefon kamerasıyla fotoğraflar çekti.

Burabay toplantısı sonunda hükümet başkanları aile fotoğrafı da çektirdi.