Rusya 18 ton çilek ve 20 ton domatesi Türkiye’ye geri gönderdi

114

Rusya, Türkiye'den ithal edilen 18 ton çilekte insan sağlığına zararlı haşere bulunduğu gerekçesiyle Rusya Federasyonu’na girişine izin vermedi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Başkanı Danışmanı Aleksey Alekseyenko, Ukrayna sınır kapısı Novie Yurkoviçi’de Türkiye'den gelen 18 ton çileği kontrol ettiklerini, sağlıksız oldukları gerekçesi ile girişine izin vermediklerini açıkladı.

Alekseyenko, “Çilekler Bryanskaya bölgesinde laboratuvarda incelendi. Sonuçta Türk ürünlerinde tehlikeli haşeratlardan sayılan Batı Çiçek Tripsi (Western Californian Flower tripsi) tespit edildi. Bu nedenle 18 ton çileğin Türkiye'ye geri gönderilmesine karar verdik. 25 Mayıs’ta ta bu sınır kapısından benzer gerekçeyle 4 ton çilek Türkiye’ye geri gönderilmişti.” dedi.

Alekseyenko, Rusya’nın kuzeybatı bölgesi Pskov’da Belarus üzerinden gelen 20 ton Türk domatesini de eksik evraklar gerekçesiyle geri gönderdiklerini söyledi. Alekseyenko, “Domateslerin üzerindeki etiket Gümrük Birliği (Rusya, Belarus, Kazakistan) ilgili mevzüatlarına aykırı. Bu da ciddi ihlal.” şeklinde konuştu.