Rusya rezervlerini 500 milyar dolara çıkaracak, dolar 56,6 ruble

357

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya’nın rezervlerini 2-3 yıl içinde yeniden 500 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın dolar alımını sürdürmesi, rublenin güçlenmesine izin vermeyeceği şeklinde yorumlandı. Sabah saatlerinde 1,64 ruble artan dolar 56,63 rubleye çıkarken, 1,84 ruble artan Euro da 63,79 rubleye yükseldi.

Ukrayna’da çatışmaların yeniden başlaması, karşılıklı yaptırımların genişletilmesi ve Merkez Bankası’nın alımları sürdüreceği yönündeki açıklamalar doların ateşinin yükselmesine neden oldu.

St.Petersburg’da düzenlenen konferansta konuşan Nabiullina, “Rezervlerimiz nakit çıkışını karşılayabilecek seviyede olması gerekiyor. Bunun için 2-3 yılda rezervlerin 500 milyar dolara çıkması en sağlıklı seviye. Biz daha önce bu seviyeye ulaşmıştık. Orta vadede de enflasyonun yüzde 4’ler seviyesine çekilmesini hedefliyoruz.” dedi.

Rusya Merkez Bankası Mayıs ayından bu yana belirli aralıklarla 100-300 milyon dolarlık alımlar yapmaya devam ediyor. Rusya’nın halen 360,5 milyar dolar seviyesinde rezervleri bulunuyor.