Yıldız: Gazprom'la fiyat müzakereleri sonuçlandı

83

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile Bakü'de gerçekleştirecekleri görüşmeye ilişkin, "Konu doğalgaz fiyatlarının müzakeresi değil. Fiyat müzakereleri nihayetlendi ve imzaya açılması konusu konuşulacak" dedi.

Yıldız, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) üyelerini Bakanlık'ta kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakü'de 13 Haziran'da 2015 Avrupa Oyunları'nın açılış töreninden ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya geleceğini, kendisinin de burada bir takım görüşmeler yapacağını anlatan Yıldız, "Görüşeceğimiz konu fiyat müzakeresi değil onu bir kez daha söylemek isterim. Fiyat müzakereleri nihayetlenmiş durumdadır. Fiyatla alakalı yeni bir müzakere süreci öngörmüyoruz. Konuşulacak konu fiyat müzakerelerinin imzaya açılması konusudur" diye konuştu.

Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yıldız, "Orada fiyata yeni ekleyip çıkaracağımız bir başlık yoktur. Petrol fiyatlarının ne kadar yükseldiği, düştüğü, doğalgaz fiyatlarının ona bağlı olarak ne kadar düştüğü, yükseldiğinden daha ziyade indirim konusunda zaten daha önce bir oran yakalanmıştır. Yüzde 10,25'lik önceki fiyata göre Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatlarının düşmesiyle alakalıdır bu konu" ifadelerini kullandı.

"Türk Akımı için koordinat talebi bekliyoruz"

Türk Akımı Projesi'nin gerçekleştirilmesi için Rusya tarafından koordinatla ilgili talep beklediklerini belirten Yıldız, sözlerine şöyle devam etti.

"Bu proje, münhasır ekonomik sahayı ilgilendirdiği için; Türkiye'nin 780 bin metrekare kara parçası 280 bin metrekare de deniz parçası var. Buraları ilgilendirdiği için Dışişleri Bakanlığımızın ilgili müsaade yazıları gerekmekte. Kendileri ile konuştuğumda bu koordinat taleplerinin henüz Rusya tarafından karşılanmadığını söylediler. Bunların karşılıklı ikmal olması gerekiyor, tamamlanması gerekiyor. O yüzden bütün bunları mütalaa edeceğiz. Haziran sonuna kadar tamamlanıyor olması halinde tabi ki bunlar değerlendirilecek. Biz fiyat müzakerelerinde konuşurken kamunun alımının haricinde özel sektörün de zarar etmeyeceği bir yapıyı kurgulamıştık. Kendileri de bu konuda garanti verdiler. Yani Gazprom yetkilileri fiyat müzakerelerinde özel sektörün de zarar etmeyeceği bir yapıyı bize taahhüt etti. Biliyorsunuz 10 milyar metreküp civarında özel sektörün 40 milyar metreküp civarında da kamunun bir ticareti var. Özel sektörün zarar etmeden 2015 yılını geçireceği bir kurguyu Gazprom bize taahhüt edecektir."

Türk Akımı Projesi'nin henüz istenilen oranda olgunlaşmadığını kaydeden Yıldız, projeyle ilgili kararlılıklarının son derece net olduğunu vurguladı.

Yıldız, nükleer santrallerle ilgili olarak uluslararası anlaşmaların Meclis onayından geçtiğini ancak Türk Akımı Projesi'nin henüz Meclis onayına gelmediğini hatırlatarak, iki proje arasındaki bağlayıcılıkların farklı olduğunu dile getirdi.

Azeri enerji şirketi SOCAR'ın Türkiye'deki piyasa belirsizliği gerekçesiyle Petkim hisse satışını iptal etmesine ilişkin ise Yıldız, şöyle konuştu:

"Siyasi istikrar en fazla sermaye sahipleri tarafından ve uluslararası sermaye tarafından dikkatle takip edilmekte. Siyaseti, idaresi, sosyolojisi ve her türlü yanları ile beraber SOCAR durumun durağan hale gelmesini beklemiş olabilir. Cuma ve cumartesi günü inşallah mütalaa edeceğiz. Yani, Türkiye, çarkları bir taraftan dönen, hayatı devam eden ve hele hele bakanlıkların fiili durumlarının devam ettiği bir yapıdır. Bakanlığımız, görev süresi ister bir saat, ister bir ay sonra ne zaman bitecekse o zamana kadar faaliyetlerini devam ettirecek bir yapıdır. Türkiye'de bazı hizmetlerin kesintiye uğraması söz konusu değildir."

Yıldız, seçim sonrasında yaklaşık yüzde 5 artan doların, benzine yapılan 15 kuruşluk zamda etkili olduğunu söyledi.

Bakan Yıldız, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yüzde 2,3'lük büyüme rakamını da değerlendirdi.

Büyüme rakamlarının Türkiye'nin hedeflerine yaklaşacağını gösterdiğini vurgulayan Yıldız, "Tarımda büyüme, sanayide stabil hal, madencilikte daralma gibi durumlar söz konusu. Madencilikte yaşanan kazaların ardından aldığımız bir kısım sıkı tedbirlerin üretimi etkilediğini biliyoruz. Ülkelerin güvenliğiyle, özgürlükleri arasındaki tercih bir noktada bulunmak durumunda. Madencilikte iş sağlığı ve iş güvenliği üretimin önüne geçti. Beklediğimiz bir rakamdı ve yeni düzenlemeler mutlaka olacak. Hem işveren hem de işçi kardeşlerimizi rahatlatacak yapı mutlaka sağlıklı bir şekilde kurulacaktır" şeklinde konuştu.