Rusya krizi bavul ticaretini vurdu

164

Geçen yılın ilk dört ayında 2.8 milyar dolara ulaşan ticaret yüzde 41 azaldı.

Geçen yıl 8.6 milyar dolarla son 18 yılın en yüksek seviyesine yükselen bavul ticareti, 2015 yılına ‘kötü’ başladı. İlk aylarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 oranında düşen bavul ticareti, 2015’in ilk dört ayında ise biraz ‘toparlanarak’ yüzde 41 azaldı. 2014 yılının ilk dört ayını 2.8 milyar dolarla kapatan ticaret, bu yılın aynı döneminde 1.6 milyar dolara geriledi.

TEKSTİL iHRACATI ARTIYOR

Tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcileri bu durumu ekonomik krizden dolayı Rus halkının alım gücünün düşmesine bağlıyor. Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı İlker Karataş, “Yılın ilk aylarında bavul ticareti oranı daha düşüktü. Şimdi ise yüzde 41 seviyesine çıktı. Bu da Rusların yüksek rubleye uyum sağlamaya başladığını gösteriyor.” diye konuştu.

“Ruslar ilk şoktan kurtulup normal hayata dönmeye başladıkça ticaret rakamları da yükselişe geçecek” diyen Karataş, Mayıs’ta Osmanbey’den Rusya’ya yapılan ihracatın 2014’ün Mayıs ayına göre 140 bin dolar artarak 3.7 milyon dolara ulaştığını belirtti.

İlker Karataş, aynı dönemde bölgeden İran’a yapılan ihracatın da yüzde 34 arttığını ifade etti. Karataş, Mayıs’ta 1.2 milyon dolara yükselen ihracatı ise İran’a uygulanan ambargoların yumuşamasına bağladı.

ÇARE AFRİKA ÜLKELERİ

Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD) Aydın Erten de bavul ticaretinin düşmesini ruble krizine bağlıyor. Osmanbey piyasasının yüzde 50’sinin Rusya ve Ukrayna’ya satış yaptığını belirten Erten, “Ekonomik krizle birlikte Ruslar gelememeye başladı. Bu da bavul ticaretini azalttı” dedi.

Bu durum nedeniyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) başta olmak üzere tüm firmaları ihracata yönlendirdiklerini vurgulayan Erten, yeni rotalarının Afrika ülkeleri olduğunu ifade etti. Erten, “Geçtiğimiz ay Nijerya’dan gelen alım ekibi yaklaşık 400 bin dolarlık alım yaptı. Sırada Gana, Angola ve Kenya var” şeklinde konuştu.